TEMMUZ 2022 - Sayı

ÜRETİMDE İSTİHDAM ÇIKMAZI 

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun temmuz sayısı raflarda yerini aldı. ‘Üretimde istihdam çıkmazı’ kapak dosyası ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, ayrıntılı analizleri ile yine dopdolu.

Pandemiyle birlikte Türkiye küresel bir tedarik merkezi haline geldi, beraberinde üretim hacmi de büyüdü. İş dünyası mevcut üretim hatlarıyla artan siparişlere vardiya sayısını artırarak yetişmeye çalışıyor. Üretim hatları büyüdükçe, vardiya sayıları arttıkça istihdam ihtiyacı da büyüyor. İş dünyası siparişlere yetişmeye çalışırken üretimde çalışacak ara eleman bulmakta zorlanıyor. Z Raporu da bu sayısında mavi yakalı çalışan sıkıntısını ve çözüm yollarını uzman isimlerin değerlendirmeleri ile sayfalarına taşıyor.

JIM O’NEILL: DÜNYA DÖNGÜSEL BİR KRİZİN EŞİĞİNDE

Z Raporu’nda bu ay dünyaca ünlü ekonomist Jim O’Neill söyleşisi de yer alıyor. Dünya ekonomisinin nasıl bir krizle karşı karşıya olduğunu değerlendiren Goldman Sachs’ın Varlık Yönetimi Başkanı O’Neill, faiz artışlarının resesyon ihtimalini güçlendirdiğini vurgularken, bu durumdan toplumun en yoksul kesimlerinin olumsuz etkileneceğini savunarak, politikaların bu yönde oluşması gerektiğine dikkat çekiyor.

MİLYARDERLER KULÜBÜNDE VERGİ ZAMANI

Pandemi döneminde dünyada yoksulluk artarken, en üst gelir grubu için saat tersine işliyor. Z Raporu da temmuz sayısında üst gelir dağılımına varlık vergisi getirilmesi tartışmalarını, uzmanların değerlendirmeleri ile okuyucularına sunuyor.

METALLERİN MALİYETİNİ ARTIRAN FIRTINA

Otomobil tutkunlarının yeni gözdesi olan elektrikli araçların satışı 2022’nin ilk çeyreğinde 2 milyona ulaştı. S&P Global Platts, 2030 yılına kadar dünyadaki elektrikli araçların sayısının 26,8 milyona ulaşacağını belirtiyor. Ortaya çıkan tabloda elektrikli araçların pilleri için hayati öneme sahip kobalt, lityum ve nikel gibi metaller öne çıkıyor. Z Raporu temmuz sayısında metal maliyetlerini artıran nedenleri son veriler ışığında masaya yatırıyor.

TÜRKİYE’NİN KÜRESEL REKABET GÜCÜ ARTIYOR

Z Raporu’nda bu ay yayınlanan bir diğer ekonomik analize göre Türkiye’nin ihracat ivmesi ile birlikte ihracatta aldığı payı, birçok sektörde artış gösterdi. Bu gelişme Türkiye’nin rekabet gücünün artması anlamına geliyor. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye 99 temel sektör içerisinde 53 alanda küresel ihracattan aldığı payı yükseltmiş durumda.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu temmuz sayısında kapsamlı dosya ve ekonomik araştırmaların yanı sıra Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve Applied Value Group Türkiye kurucusu ve Genel Müdürü Reyhan Baylan söyleşileri de yer alıyor.

Karbona hücum” başlıklı dosyada son aylarda artan karbon kontrat fiyat artışının nedenleri, Venezuela dosyasında dünyanın en büyük petrol yataklarına sahip ülkenin ambargolar ile değişen şartları ve mavi ekonomi konusu da bu ay dergideki diğer bazı ilgi çekici konu başlıkları.

Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin geleceğin pazarı ‘metaverse’e giriş konusundaki dosyası ve Areda tarafından gerçekleştirilen kapsamlı turizm araştırması da Z Raporu’nda okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da, ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal ve Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel, Halide Edip’in yönetim felsefesini yazdı. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.