Temmuz 2018 - Sayı 38

YENİ CUMHURİYET’İN ŞİFRELERİ

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Temmuz 2018 sayısı yine dopdolu. Derginin kapak konusu, 24 Haziran seçimleriyle resmen hayata geçen yeni sistem.

Türkiye tarihi bir seçimi daha geride bıraktı. 24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti, yeni bir yönetim sistemine geçti. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi, 24 Haziran seçimleriyle yürürlüğe girdi.

Yeni dönemin en önemli sorularından birisi ise, yeni sistemin Türkiye ekonomisini nasıl dönüştüreceğiyle ilgili: Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’nin ekonomi yönetiminde neleri değiştirecek? Türkiye ekonomisinin kronik sorunları olan faiz, enflasyon ve dış açıkla nasıl mücadele edilecek? Yeni döneme ilişkin rota, Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Temmuz sayısında ele alındı.

TÜRKİYE’Yİ YAVAŞLATMAK ARTIK MÜMKÜN DEĞİL

24 Haziran seçimleriyle birlikte, dışarıdan tehditlerle, saldırılarla, örtülü operasyonlarla, ekonomik şantajlarla ya da içerideki 20. yüzyıl boyunca yatırım yapılan nüfuz çevreleriyle, ‘iç işgalci’ yapılarla, ‘muhafazakar muhalefet’ unsurlarıyla Türkiye’yi yavaşlatmanın, durdurmanın, dize getirmenin, teslim almanın ya da belli bir eksene hapsetmenin ihtimali kalmıyor.

Bu kararlılık terörle mücadelede de kendini gösteriyor. Türkiye, 30 yıllık terörle mücadelesinde önemli bir psikolojik eşiği aşmak üzere. Yaz kış aralıksız devam eden operasyonlarla yurt içinde hendek terörünü bitiren, şehirde ve kırsalda terörist varlığını yok etme noktasına gelen güvenlik güçleri, Mart 2018 itibariyle Kandil için düğmeye bastı. PKK’nın Kandil’ini söndürecek operasyonların ayrıntıları Derin Ekonomi’de okurları bekliyor.

BU YAZ OKUMANIZ GEREKEN 10 EKONOMİ KİTABI

Yaz ve tatil, okumayı ertelediğimiz kitapları ve bu arada ekonomi kitaplarını okumak için çok iyi bir fırsat sunuyor. Derin Ekonomi, okurlarına, sıcak gündemin zihin kavuran ateşi karşısında biraz ferahlık getirecek bir okuma seçkisi hazırladı.

Yıl boyunca en çok satılanlar arasında yer alsın veya almasın, işinize çok yarayacak bu 10 ekonomi kitabı ellerden düşmeyecek. Ekonomi tarihi, tasarruf, finans ve sermaye piyasaları, liderlik, inovasyon, karar alma mekanizmaları, iş stratejileri ve girişimcilik öyküleri gibi temalara sahip kitaplar, Derin Ekonomi’nin Temmuz sayısında kitapseverlerin dikkatine sunuldu. Şimdiden iyi okumalar…

AYRINTILI ANALİZLER, EN İYİ YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi’nin güçlü yazar kadrosu Temmuz sayısında da ülke ve dünyadaki gelişmeleri ele aldı. Doç. Dr. Ömer Bolat, Doç. Dr. Hatice Karahan, Ali Saydam, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Dr. Mamdouh G. Salameh, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi ekonomi ve politikayla ilgili kritik gelişmeleri, Derin Ekonomi sayfalarında değerlendiriyorlar.