Temmuz 2016 - Sayı 14

Derin Ekonominin Temmuz sayısı bayilerde
Başlangıçta uzak bir ihtimal gibi konuşuluyordu ancak Brexit; özellikle Batı dünyası için yaz sıcağından daha yakıcı bir sorun yumağı oluşturdu. Ortalık toz duman. Türkiye’nin en saygın ekonomi dergisi Derin Ekonomi, temmuz sayısında Brexit’i ve sonrasında oluşacak tabloyu kapağına taşıdı. Türkiye’nin desteğiyle geleceğine yön veren Afrika da Derin Ekonomi’nin incelediği konular arasında…
Brexit referandumu sonun başlangıcı mı, yoksa yeni bir başlangıç mı, tartışılır. Ancak kesin olan bir şey var; Avrupa’da bundan sonraki süreçte daha fazla çatlak ses çıkacak. Sular uzun süre durulmayacak. Peki referandum sonrasında dünyayı ne bekliyor? Türkiye’nin en saygın uluslararası ekonomi dergisi Derin Ekonomi, haziranın son haftasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının oylandığı referandum sonrasında oluşan tabloyu kapağına taşıdı. “İngiltere’nin AB’den çıkması Avrupa İmparatorluğu ve üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk mitinin çöküşü mü?” Cevabını Derin Ekonomi’nin “İngiltere için felaket, AB için yıkım” başlıklı yazısında bulacaksınız.
AFRİKA’DA SİSTEM KURAN ÜLKE TÜRKİYE
Merkez ülkeler arasında örtülü savaş ve büyük bir mücadele sözkonusu. Küresel ekonomik krizin de bittiği söylenemez, üstelik jeopolitik hesaplaşmalar da gittikçe şiddetini artırıyor. Küresel sistem sürekli kriz üretirken, dünyada güzel gelişmeler de oluyor. Kıta Afrikası, kara talihini değiştirmenin arifesinde. Buna katkı sağlayan ülkelerin arasında ise Türkiye var. 2000’li yıllarda kendini yeniden tanımlamaya başlayan Afrika; Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi yükselen güçlerin etkisiyle girdiği Batı kuşatmasını delmeyi başardı. Afrika, yeni bir geleceğe adım atıyor. Türkiye’nin Afrika’ya katkıları, son aylarda hızlanan temaslar ve son gelişmeler de sıcağı sıcağına Derin Ekonomi’de yer alıyor.
GÜNDEMİNİN DERİN ANALİZCİLERİ
İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi Dergisi’nin temmuz sayısında; Sinem Köseoğlu, Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, İbrahim Acar ve Doç. Dr. Kadir Tuna, yorumlarıyla yer alıyorlar. Uluslararası boyutta tanınan Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ve Dimitri Triantaphyilou da dünya gündemini yakından takip eden Türk okuru için derinlikli fikirler taşıyan yazılar kaleme aldılar.