ŞUBAT 2023 - Sayı

İHRACATIN 2023 ROTASI

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun şubat sayısı dolu dolu içeriği ile okuyucularının karşısına çıkıyor. Dosya konuları ve ayrıntılı analizler ile tüm ekonomik gelişmeleri doğru okuyabilmeniz için raflarda yerini alan Z Raporu’nun bu ayki kapak konusu ise “İhracatın 2023 rotası” başlığını taşıyor.

Pandemi dönemi boyunca üretimini aksatmadan devam ettirerek güvenli tedarik merkezi haline gelen Türkiye, 2022’yi 254,2 milyar dolarlık ihracat rekoruyla kapattı. Pandemiyle birlikte yakalanan fırsat resesyon endişelerine rağmen devam ediyor. Türkiye bir yandan rekor ihracat rakamlarına ulaşırken, bir yandan küresel ihracattan aldığı payı artırıyor. İhracatta sağlanan başarının hikâyesini Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Z Raporu için kaleme aldı.

HİB BAŞKANI VE THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI PROF. DR. AHMET BOLAT: “HEDEFİMİZ AKLA GELEN İLK BEŞ ÜLKEDEN BİRİ OLMAK”

2022 yılında Türkiye’nin mal ihracatı 254,2 milyar dolar ile rekor kırarken, hizmet ihracatı ise yılın ilk 11 ayında da yüzde 50,7 artışla 83,5 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, 2025 için belirlenen 130 milyar dolarlık ihracat hedefine 2 yıl öncesinde, 2023’te ulaşmayı öngördüklerini belirtti. Bolat, hedeflerinin Türkiye’yi hizmet sektörü denildiğinde akla gelen ilk 5 ülkeden biri haline getirmek olduğunu ifade etti.

ALBAYRAK GRUBU İNSAN KAYNAKLARI KOORDİNATÖRÜ HÜSEYİN YAVUZTÜRK: “HUZUR BAŞARIYI, BAŞARI DA İSTİKRARI GETİRİYOR”

Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk, başarılı olmanın ilk yolunun kişinin yetkinliklerinin farkında olmasından ve sevdiği işi yapmasından geçtiğini söylüyor. Krea M.I.C.E tarafından gerçekleştirilen Altın Lider Ödülleri Platformu’nda 2022’nin en beğenilen CHRO’su seçilen Yavuztürk, Z Raporu’na verdiği söyleşide ‘Çalıştığımız alanda bulduğumuz huzur başarıyı, başarı da istikrarı getiriyor’ açıklamasında bulundu.

 UZAKLAR ARTIK DAHA YAKIN

Dünya mal ihracatından aldığı payı yüzde 1 üzerine çıkaran Türkiye, sektörel ve bölgesel çeşitlendirme için gözünü uzak coğrafyalara dikti. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ ile geleneksel pazarların dışına açılmayı hedefleyen ihracatçılar, ihracat menzili için dünya ortalamasını yakalamaya ve bu ülkelerin ithalatında Türkiye’nin payını yüzde 1’in üzerine çıkarmaya odaklanacak.

İŞ DÜNYASINDAN GÜÇLÜ İSTİHDAM HEDEFİ

2022’de rekor kıran istihdam için iş dünyası vites yükseltiyor. 2023’te de pek çok sektörde güçlü istihdam artışları planlanıyor. Z Raporu’nda bu ay sektör temsilcilerinin 2023 istihdam artış planlarına yönelik değerlendirmeleri de yer alıyor.

TÜRKİYE DOĞALGAZ ÜSSÜ OLABİLİR Mİ?

Türkiye enerjide sadece bir transit ülke değil, alıcıyla satıcının buluştuğu ve gaz fiyatlarının belirlendiği bir ticaret merkezi olmayı hedefliyor. Sektörün önde gelen isimleri, Türkiye’nin gaz merkezi olmak için uygun bir altyapıya sahip olduğunu belirtiyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay enerji krizi ile kapanan fabrikalar nedeniyle üretimin Türkiye’ye kaymasını konu edinen ‘Avrupa siparişleri Türkiye’ye kaptırıyor’, petro-yuanın petro dolar ile rekabetine odaklanan analizin yanı sıra ayrıntılı savunma sanayi incelemesi, dünyanın en büyük alacaklısı olan Çin ve tüketicinin yerli ürüne kayışı da dosya konuları içerisinde yer alıyor.

Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘Yorumlar ve puanlar ne kadar etkili’ incelemesi yanı sıra AREDA PİAR’ın kuyum sektörü araştırması da Z Raporu’nda bu ay yer alan diğer gündem konularını oluşturuyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Obiyathulla Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde patronluğa hazırlanma stratejisini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.