ŞUBAT 2020 - Sayı

OTOMOTİVDE YENİ NORMAL

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Elektrikli otomotiv endüstrisindeki son teknoloji ve endüstri trendlerini kapağına taşıyan yeni ekonomi dergisi Z Raporu’nun Şubat 2020 sayısı, gazete bayilerinde ve seçkin kitabevi raflarında yerini aldı.

Otomotiv endüstrisi devrim niteliğinde bir dönüşümün eşiğinde bulunuyor. Elektrikli araçlar dünya genelinde yaygınlaşıyor. Z Raporu, elektrikli otomobil endüstrisindeki gelişmeleri ‘Otomotivde elektrik devrimi: Yeni normal elektrikli araçlar’ başlığıyla kapağına taşıdı.

OTOMOTİVDE ELEKTRİK DEVRİMİ: YENİ NORMAL ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Çok değil, on yıllar içinde fosil yakıtlı araçlardan tümüyle vazgeçilecek. Elektrikli araç üretimi için dünya otomotiv devleri, peşi peşine yeni yatırım kararlarını duyuruyorlar.

Elektrikli araç dünyasındaki bu büyük dönüşüm, lider ihracat sektörü otomotiv olan Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Bu muhtemel gelecek karşısında yerli otomobil TOGG, stratejik bir önem arz ediyor.

Türkiye’nin elektrikli araç vizyonunu, projenin koordinatörlüğünü üstlenen TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Z Raporu’na anlattı. Karakaş, “Yerli otomobil küresel bir marka olacak” diyor.

MÜSİAD BAŞKANI KAAN: YÜZDE 5’LİK BÜYÜMEYİ KOLAYCA YAKALARIZ

Z Raporu’nda, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, “Türkiye’de yerli girişimci için fırsat, yabancı yatırımcı için ise cezbedici iş ortamı var. 2020 sonunda yüzde 5’lik büyümeyi kolayca yakalarız” diyor.

ABD, Avrupa ve Çin ekonomilerindeki gelişmelerin de ele alındığı röportajda Kaan, “Türkiye’de her zaman krizle ilgili bir şeyler olabilir, madem ki öyle, madem ki bulunduğumuz coğrafya kaderimiz, o halde ekonomide her zaman bunlara alışkın olmamız lazım” ifadelerini kullanıyor.

SOSYAL MEDYA DEVLERİ ABD BAŞKANLIK SEÇİMİNE HAZIRLANIYOR

ABD ve Rusya arasında 2016 yılı seçimleri öncesinde Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın maillerinin hack’lenmesi ile başlayan ve Rus trollerinin sosyal medya saldırılarıyla devam eden seçimlere müdahale krizi, 2020 Amerikan seçimleri öncesi yeniden gündemde.

Sosyal medya platformları, 2020 ABD başkanlık seçimleri öncesi, siyasi reklamları önlemeye yönelik giderek artan bir baskıyla karşı karşıya. Büyük sosyal medya şirketleri, o günden bugüne dezenformasyon sorunu ile nasıl mücadele edecekleri meselesi ile yüzleşiyor ve uğraşıyorlar.

Sosyal medyada sahte haberlerle mücadele ise yeni bir dönüm noktasında. Z Raporu’ndaki ABD başkanlık seçimi öncesi gelişmelerin ele alındığı kapsamlı analiz dosyası, ‘Sosyal medyada manipülasyonla mücadele rehberi’ başlıklı ayrı bir çalışma ile destekleniyor.

SEÇKİN KALEMLERDEN SIRA DIŞI YORUMLAR

Ekonomiye ve siyaset dünyasına ilişkin değerlendirmeleriyle fark oluşturan Z Raporu’nun güçlü kalemleri, derginin Şubat 2020 tarihli sayısında da gündeme damga vuran konuları ele aldı.

Dr. Mustafa Özel’in yönetim felsefesiyle, analist Cüneyt Paksoy’un piyasa yorumlarıyla destek verdiği Z Raporu’nun Şubat sayısında Prof. Dr. Ömer Bolat, Aşkın Baysal, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, her ay olduğu gibi sıradışı gözlem, bilgi ve görüşleriyle yer alıyorlar.