OCAK 2024 - Sayı

2024 PLANLARI: SEKTÖRLER YENİ YILDAN NE BEKLİYOR?

Ekonomi dergisi Z Raporu bu ay ekonomi yönetiminin, meslek birliklerinin ve sektör temsilcilerinin 2023 ekonomisi değerlendirmeleri ve yeni yıl öngörülerine yer veriyor. Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri değerlendiren ekonominin dümenindeki isimler, yeni yılda enflasyonla mücadeledeki kararlılığın süreceği sinyalini veriyor.

TİCARET BAKANI PROF. DR. ÖMER BOLAT: 2024 İHRACAT HEDEFİMİZ 267 MİLYAR DOLAR

Yeni yılda ekonomide hedef ve beklentilerini açıklayan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, istihdamı ve üretimi artırmak, cari işlemler dengesine pozitif katkı sağlamak ve dengeli bir büyüme elde etmek amacıyla makroekonomik göstergelerde iyileştirme sağlayan sürdürülebilir ihracat artışını vizyon olarak belirlediklerini belirtiyor.

YENİ YILIN HİKÂYESİ NE OLACAK?

Küresel ekonomi 2023’te beklenilenden daha iyi bir performans gösterdi. Pandeminin etkilerini üzerinden atan dünya, enflasyonla mücadele savaşında sona yaklaşsa da yeni senenin gündeminde belirsizlikler var. Türkiye’de ise yıl boyunca temel hedef enflasyon ile mücadele ve liranın değer kazanması olacak.

2024’ÜN RİSK HARİTASI

2023 boyunca dünyanın gündemini meşgul eden konular, Rusya Ukrayna Savaşı, İsrail’in Gazze saldırıları, yüksek enflasyon, faiz artışları ve yapay zekâ gelişmeleri oldu. 2024’e girdiğimiz bu günlerde eski yılın gündemi sıcaklığını korurken, beklentiler yıl boyunca jeopolitik risklerin ekonomi üzerinde çok daha belirleyici olacağını gösteriyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM OFİSİ BAŞKANI AHMET BURAK DAĞLIOĞLU: YENİ YÜZYILIN YATIRIM ÜLKESİ TÜRKİYE

Tüm dünyada daralma gösteren uluslararası doğrudan yatırımlarda direnç göstererek 2023’ün ilk 10 ayında 7,8 milyar dolar yatırım çeken Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki faaliyet alanını artırarak Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerindeki konumunu daha da güçlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, yatırım yüzyılı olarak değerlendirdikleri 2024 hedeflerini Z Raporu’na anlattı.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay ‘Belirsizlik döneminde kriz alanları’ başlıklı dosyada 2024’te meydana gelebilecek jeopolitik riskler de masaya yatırılıyor. 2024’ün dünyada faiz indirim yılı olup olamayacağını değerlendiren dosya haberde ise merkez bankalarında güvercin yaklaşımların öne çıktığı vurgulanıyor. Ayrıca Pazarlama Dünyası köşesinde Esad Sivri ‘2023’ün z raporu, 2024’ün fırsatları’ ve Levent Yılmaz’ın ‘2024 beklentileri hangi yönde şekilleniyor?’ başlıklı incelemesi de bu ay dergide okunması gereken konu başlıkları olarak göze çarpıyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Ali Saydam, İbrahim Acar, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal ve Prof. Dr. Metin Toprak gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde ‘Kaptan Ahab İstanbul’da’ başlıklı yazısı yer aldı. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.