OCAK 2023 - Sayı

100. YILDA MİLLİ EKONOMİ GÜÇLÜ TÜRKİYE 

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun ocak sayısı raflarda yerini aldı. “100. yılda milli ekonomi güçlü Türkiye” kapak dosyası ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, ayrıntılı analizleri ile ekonomideki son gelişmeleri yansıtmaya devam ediyor.

Yerli ve milli üretim gücüyle dünyanın tedarik üssü haline gelen Türkiye, cumhuriyetin yeni yüzyılını ekonomik kalkınmada da Türkiye yüzyılı yapmaya hazırlanıyor. 2023, enerjiden para politikasına kadar pek çok alanda hayata geçen yerli ve milli politikaların meyvesinin alınacağı bir yıl olarak tarihe geçecek. Hâlihazırda keşfedilen 710 milyar metreküplük Karadeniz doğalgazı ilk kez sisteme dâhil edilecek, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesi devreye girecek, Türkiye’de doğalgaz ticaret merkezi kurulacak, Togg yollarda olacak, ezber bozan para politikasının pozitif etkileri enflasyonda da etkisini gösterecek. Enerji faturasında beklenen düşüşün yanı sıra turizm gelirlerinde beklenen yeni rekorlarla cari dengede geçmiş yıllara göre çok daha pozitif bir ivme yakalanacak, Türkiye ekonomi modeli hedefine ulaşacak. Cari dengede kısa vadeli dış finansmanla fonlamaya duyulan ihtiyaç azalmış olacak.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI DR. NUREDDİN NEBATİ: TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ KAZANIMLARI GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, ülke ve dünya ekonomisindeki tüm gelişmeleri, 2022 değerlendirmelerini ve 2023 beklentilerini Z Raporu için kaleme aldı. Yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı artırma odaklı bir perspektifle, Türkiye Ekonomi Modeli kazanımlarının güçlenerek devam edeceğini belirten Nebati, Türkiye’nin ekonomi alanındaki kazanımlarının Türkiye Yüzyılı vizyonuyla geleceğe taşınacağını yineledi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA YERLİ GAZIMIZ MİLLETİMİZLE BULUŞACAK

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Z Raporu’na yaptığı değerlendirmede, 2023’ün enerji alanında bağımsızlık yılı olacağını söyledi. 2023’ün Mart ayında Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın hanelere ulaştırılacağını belirten Bakan Dönmez, nükleer enerjinin de 2023’e denk geleceğini kaydetti.

16 DEV SEKTÖR

Z Raporu dosya konularında bu ay Türkiye ekonomisine yön veren 16 dev sektörünün 2022 karnesi ve 2023 beklentileri de sektörün güçlü isimlerinin katkıları ile değerlendiriliyor.

“LİRALAŞMA” EZBERLERİ BOZDU

2022 yılının en önemli gelişmelerinin başında yer alan liralaşma stratejisi, para politikasında da tüm ezberleri bozdu. Fed’in faiz artırımlarına neredeyse tüm gelişmekte olan ülkeler yine faiz artırımlarıyla yanıt verirken TCMB faizi indirerek TL’ye olan güveni artırdı, mevduatlarda yabancı para/TL’nin lehine çevirmeyi başardı. Ezber bozan liralaşma hamlesine yönelik analiz Z Raporu ocak sayısında masaya yatırıldı.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

2022’de öne çıkan enerji krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, yüksek enflasyon ve yaşam maliyeti belirsizliği, ekonomiyi ve sektörleri şekillendiren temel konular olurken, 2023’te belirli risk alanları, ekonomileri zorlayacak potansiyel taşıyor. Tüm dünyadan uzmanların hemfikir olduğu bu risklerin gerçeğe dönüşmesi halinde, tüm ekonomilerde belirsizlikler, mevcut planların sapmasına neden olabilir. Z Raporu ocak sayısında, 2023’ün risk haritasının yanı sıra 2023 ekonomik öngörüleri de yine uzmanların değerlendirmeleri ile ortaya konuluyor.

Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘Etkili iletişim için mecraya uygun strateji’ incelemesinin yanı sıra Vergi Dünyası’nda Hakkı Sayan, 2023’ün bütçesini ve yeni yılın vergi gündemini yazdı. AREDA PİAR bu ay Z Raporu için yatak sektöründe tüketici alışkanlıklarını araştırdı.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Obiyathulla Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde odaklanma stratejisini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.