OCAK 2021 - Sayı

2021’E YÖN VERECEK 21 HİKAYE
Aylık ekonomi dergisi Z Raporu’nun Ocak sayısı, ‘2021’e Yön Verecek 21 Hikaye’ kapak başlığıyla çıktı. Derginin yeni sayısı, gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Pandeminin gölgesindeki 2020, bir çeşit felaket yılı olarak tarihe geçti. Ölümcül Kovid-19’a karşı aşılar bulunmasına rağmen, 2021 önceki yıllar gibi umutla gelmedi. Belirsizlikler karşısında ihtiyatlı bir beklenti hakim. Geçmişin izlerinden geleceğe ilişkin ipuçlarını keşfe çıkan aylık ekonomi dergisi Z Raporu’nun Ocak sayısı, geniş kapsamlı bir almanak olarak hazırlandı.

EN KÖTÜ YILDAN SONRA 2021’DEN NELER BEKLENİYOR?
Her şeye rağmen 2021’den çok şey bekleniyor. Herkes, her şeyden önce sağlıklı ve normal günlerin bir an önce gelmesini diliyor. 2021’deki olası gelişmeleri 21 başlık altında toplayan Z Raporu, eski Amerika’nın geri dönüşünden ‘mecburi’ parasal genişlemeye, 5G’nin günlük hayatımıza girişinden pandemiyle birlikte gelecek teknolojilerinin hızlanmasına kadar pek çok konuyu ele alıyor. Etkili mevkilerde daha çok kadının olduğunu tespit eden değerlendirme, salgının demografik sonuçlarına ilişkin analiz ve 2021’i şekillendirecek teknoloji trendleri gibi başlılar da, dergide keyifle okunacak yazılar arasında dikkat çekiyor.

PANDEMİDEN SONRA JEOPOLİTİĞİN YENİ SICAK NOKTALARI
Dünya geçen yıla büyük umutlarla başlamıştı ancak 2020 bir an önce unutulmak istenecek kadar kötü bir yıl olarak geride bırakıldı. 21. yüzyılın üçüncü on yıllık dilimine devletler, jeopolitik düzeyde yükselen gerilimler eşliğinde girmişti. Bu gerilimin ilk ‘bombası’, henüz yılın ilk haftası geride bırakılmadan Bağdat’ta patladı; İran’ın etkili isimlerinden Kasım Süleymani öldürüldü. Yılın sonuna doğru yapılan ABD Başkanlık seçimleri ise, değişim getirdi: Donald Trump gitti, Joe Biden geldi. Yıla damgasını vuran Kovid-19 salgını ise, tüm siyasi, ekonomik, sosyal gelişme ve beklentileri bir çırpıda çöpe attı. Bugünlerde dünya başkentlerinin ana gündemi hâlâ Kovid-19 ile şekilleniyor ancak jeopolitiğin içten içe kaynayan sıcak noktalarına bakmakta fayda var. Detaylar Z Raporu’nun kapsamlı strateji dosyasında.

YENİ YEŞİL HEDEF SIFIR KARBON
Küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan iklim değişikliğinin ardındaki ana neden, çok yüksek seviyelerde seyreden karbon salınımı. Kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtların yakılması sonucunda gerçekleşen karbon salınımının durdurulması ve tersine çevrilmesiyle, enerji arz ve talebinden kaynanan sera gazı emisyonlarının azaltılması gerekiyor. Küresel ölçekte karbon salınımının azaltılması veya sıfırlanması amacıyla ‘karbon nötr’ olma yolunda uzun ve ciddi adımlar atılıyor. Paris İklim Anlaşması kısa bir süre gündemden düşmüş olsa da, Trump’ın gidişiyle beraber yeniden gündemde. Z Raporu, ‘yeni hedef sıfır karbon’ konusunu tüm detaylarıyla incelemeye alıyor.

5G’NİN ARKASINDAKİ TÜRK PROFESÖR: ERDAL ARIKAN
‘5G nedir?’ diye sorulsa, herkes biraz da olsa bilgi verebilir. Bununla beraber ‘Erdal Arıkan kimdir?’ diye sorulsa pek bilen olmaz. Ancak şu iyi bilinmeli: 5G’nin arkasında bir Türk profesör var. O da, Erdal Arıkan.

2009’da yayınladığı teorik makalesi ile 5G teknolojisinin çok daha hızlı ve güvenli bir iletişim sunmasına büyük katkı sunan bilim insanı Arıkan, Huawei Başkan Vekili Guo Ping’in deyişi ile, sadece Türkiye için değil, tüm iletişim endüstrisi için de bir kahraman. Erdal Arıkan’ın ayrıntılı portresi Z Raporu sayfalarında.

YENİ YILDA DA GÜÇLÜ KALEMLER Z RAPORU’NDA
Z Raporu’nun güçlü yazar kadrosu, yorumlarıyla ekonomi ve siyaset gündemine farklı açılardan bakmaya devam ediyor. Aşkın Baysal, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, yurt ve dünyadaki gelişmeleri farklı perspektiflerle değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel ‘Lütfi Paşa’nın yönetim felsefesi’ni anlatıyor, analist Cüneyt Paksoy ise piyasadaki gelişmeleri ve yatırım araçlarının muhtemel seyrini ele alıyor.