NİSAN 2023 - Sayı

EKONOMİDE SESSİZ DEVRİM

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun Nisan sayısı yine doyurucu içeriği ile okuyucularının karşısına çıkıyor. Dosya konuları, söyleşileri ve ayrıntılı analizler ile tüm ekonomik gelişmeleri doğru okuyabilmeniz için raflarda yerini alan Z Raporu’nun bu ayki kapak konusu ise “Ekonomide sessiz devrim… Türkiye böyle dönüştü” başlığını taşıyor.

Türkiye son 21 yılda ekonomide büyük bir dönüşüm yaşadı. GSYH 4,5 kat büyüdü, istihdam 30 milyonu aştı, ihracat 7 kat arttı. Kamu maliyesi 2002 sonrasında büyük bir disiplinle yönetildi. 2001’de yüzde 33’leri aşan bütçe açığının GSYH’ye oranı 2021’de yüzde 2,7’ye geriledi. Faiz giderleri yüzde 17,1’den yüzde 2,5’e geriledi. Kamu maliyesinde faiz giderleri azaldı, altyapı ve sosyal koruma harcamalarına ağırlık verildi. Peki, Türkiye ekonomisi 2001 krizinin ardından 21 yılda nasıl dev bir ekonomi haline geldi? İşte enkazdan dev ekonomiye geçişin öyküsü…

İGA İSTANBUL HAVALİMANI CEO’SU KADRİ SAMSUNLU: “HAVACILIKTA KURALLAR DEĞİŞİYOR”

Her gün dünyanın dört bir yanından binlerce yolcu ağırlayan İGA İstanbul Havalimanı, havacılıkta kuralları değiştirmeye hazırlanıyor. Dünyadaki birçok seyahat şirketi tarafından en iyi havalimanı seçilen İGA sadece bir havalimanı değil, 7/24 ulaşabilir bir yaşam alanı vaat ediyor. 76,5 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen havalimanı, Avrupa’nın zamanında kalkış yapan 1’nci havalimanı olma özelliği ile dünyadaki 333 lokasyona yolcu taşıyor.

DEPREM BÖLGESİ YARALARINI ÜRETEREK SARACAK

Türkiye’yi sarsan yüzyılın afetinden tarım alanları ve çiftçiler de olumsuz etkilendi. Enkazın toprak ve su güvenliğine tehdit oluşturması, tarım ekipmanlarının depremden zarar görmesi, hasadın zamanında yapılması zorunluluğu, fay kırıklarının tarım arazilerini bozması ve işgücü kaybı ilk aşamada çözülmesi gereken sorunlar olarak öne çıkarken; birçok uzman tarım faaliyetlerinin sürdürülmesinin bölgenin geleceği için büyük öneme sahip olduğu konusunda hemfikir.

İHRACATTA DAYANIŞMA SEFERBERLİĞİ

11 ilde meydana gelen depremleri sosyal hayatın yanı sıra bölge ekonomisini de derinden etkiledi. Bazı işletmeler maddi hasarlar alıp iş göremez hale gelirken, bazı işletmeler de istihdam eksikliği nedeniyle üretime ara verdi. Otomotiv, mobilya, tekstil gibi Türkiye’nin en önemli ihracat sektörlerini bünyesinde barındıran bölge ekonomisi, ihracat temsilcileri için de endişe oluşturdu. Ancak bölgedeki üretim geçici olarak başka illere ve işletmelere kaysa da nisan ayı itibariyle 11 ilin lider olduğu üretim ve ihracat süreci yeniden başlayacak.

ÜRETİMDE NORMALLEŞME ÇABASI

Başta tekstil ve demir-çelik olmak üzere pek çok alanda üretim yapan 11 ilin sanayisi, Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası büyük hasar aldı. Bölgede bulunan 34 OSB’nin 7’sinde kısmi altyapı hasarları oluştu, 5 bin 60 tesis ağır ve orta hasarlı. Depremin sanayi üzerindeki maliyetinin yaklaşık 170 milyar TL olduğu belirtiliyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay depremlerin ardından yeniden gündeme gelen İstanbul’un yeniden imar süreci, Murat Yülek ve Doğan Karadoğan’ın kaleminden afet ve depremlerin büyük lojistik oyuncusu lojistik sektörü değerlendirmesi, ayrıca Vergi Rehberi’nde son vergi affının neler getirdiği, Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘Başarılı kampanyalar empatiyle sağlanır” başlıklı incelemesi yanı sıra AREDA PİAR’ın bisküvi sektörü araştırması da Z Raporu’nda bu ay yer alan diğer gündem konularını oluşturuyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde fibrobeton yönetim felsefesini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.