NİSAN 2022 - Sayı

YENİ DEMİR PERDE

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun Nisan sayısının kapağı “Yeni Demir Perde” başlığını taşıyor. Derginin yeni sayısı gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Rusya Ukrayna arasında sıcak çatışmaya dönüşen krizle birlikte birbiri ardına gelen yaptırımlar ve bunların olası etkileri, bu ay Z Raporu’nda ayrıntılı şekilde değerlendiriliyor. Pandemi sonrası normalleşme çabaları içerisine giren birçok sektörde derin etkiler yaratan ve Avrupa’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını gün yüzüne çıkaran savaş, ekonomik yaptırımlar nedeniyle küresel ticaret ve finans çevreleri açısından da büyük etkilere sahip. Ukrayna’nın işgaliyle Rusya’ya yönelik Batılı ülkeler tarafından kabul edilen yaptırımlar Rus ruletine dönüşürken, 7 binden fazla ekonomik kurşuna maruz kalan Rusya, tarih boyu en çok kısıtlama uygulanan ülke haline geldi. Z Raporu Nisan sayısında da yaptırımların tüm boyutları, uzman isimlerin katkıları ile ayrıntılı olarak masaya yatırılıyor.

RUSYA’YA BAĞIMLI BİR AVRUPA

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında Rusya’nın ithal ettiği ürün ve ülke gruplarına yönelik bu analizde, Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığının, Rusya’nın Avrupa’ya bağımlılığından çok daha yüksek olduğu ortaya konuluyor.

YENİ DÜNYA SAVAŞI: SİBER SAVAŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından gündemdeki konulardan biri de siber savaş oldu. Z Raporu Nisan sayısında yer alan siber savaş dosyasında ise ülkelerin siber uzayda yaşanacak savaşa karşı ne şekilde hazırlıklı olabilecekleri tartışılıyor. Yapay zekâ, akıllı şehirler ve akıllı sistemlerin bu savaştan etkilenmesi ve muhtemel sonuçlar, uzman isimlerin analizi ile birlikte Z Raporu okuyucularının bilgisine sunuluyor.

KİM BU OLİGARKLAR?

Batı’nın Ukrayna işgali karşısında Rusya’ya yönelik hamlesinde, gündemde olan oligarkların nasıl ortaya çıktığı, nasıl yükseldikleri ve son yaptırımlarla öne çıkan isimler Z Raporu Nisan sayısında bir diğer dosya konusunu oluşturuyor.

TÜRK DİZİLERİ DÜNYAYI FETHEDİYOR

Z Raporu’nun yeni sayısında ele alınan dosyalardan biri de “Türk dizileri dünyayı fethediyor” başlığını taşıyor. Dünyada televizyon ve eğlence sektörünün küreselleşmesiyle, Türk dizileri sınırları aşarken, dizi ihracatı Türkiye’nin yumuşak güç kaynaklarından biri haline geldi. Dosyaya katkı sunan sektör temsilcilerine göre dizi ihracatında büyüme sürerken, sektörün 2023 hedefi ise 1 milyar dolar.

DOLU DOLU 144 SAYFA

Z Raporu nisan sayısında kapsamlı dosya ve ekonomik araştırmaların yanı sıra DEİK Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin ile gündeme yönelik söyleşi, dijital tıbbın yükselen yıldızı haline gelen ruh sağlığına yönelik uygulamalar, dijital paranın yeni formu, teknolojideki Uzak Doğu egemenliği gibi konular okuyucular ile buluşuyor. Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin dijital dünyada online itibar başlıklı değerlendirmesi ve Areda Araştırma işbirliği ile tesettür gibi sektörüne yönelik piyasa araştırması da okuyucuların karşısına çıkıyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da, ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou, Robert M. Cutler ve Pierre Chiartano gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel, İbn Haldun’un yönetim felsefesini yazdı, analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.