Nisan 2017 - Sayı 23

DERİN EKONOMİ’NİN NİSAN SAYISI BAYİLERDE!

KAPAK DOSYASI: 20. YÜZYILIN KARANLIK YÜZÜ DAVID ROCKEFELLER

Geçtiğimiz günlerde 101 yaşında hayatını kaybeden David Rockefeller, sadece petrol, demiryolu ve finans alanındaki büyük yatırımları ile değil, arka planda dünya siyasetine yön veren faaliyetleriyle de anılıyor. Rockefeller’ın arkasında bıraktığı karanlık miras, Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Nisan sayısında.

Amerikan kapitalizminin simge ismi David Rockefeller, 101 yaşında öldü. Son doğum gününde 200 yıl yaşamak istediğini söyleyen, uluslararası sistemin derin aktörlerinden Rockefeller’ın 15 trilyon dolara varan serveti ve büyük nüfuzuyla şekillenen güç, her dönemde sorgulandı. Ölümünden sonra ‘karanlıkta’ kalan pek çok konu, daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Derin Ekonomi dergisi, Nisan 2017 sayısında kapitalizmin karanlık yüzü olarak tanınan Rockefeller’ı kapağına taşıdı. 1840’lardan başlayarak güçlenen Rockefeller imparatorluğunun pek çok bilinmezi, Derin Ekonominin kapsamlı dosyasında.

EVET’İN EKONOMİK ANLAMI
Türkiye, cumhuriyet tarihinin en kritik kararlarından birini vermek üzere 16 Nisan’da referanduma gidiyor. Çıkacak olumlu sonuç neticesinde, ekonomik alanda çok daha hızlı kararlar verilebilecek, gündelik meselelerin ötesine geçilip çok daha uzun vadeli vizyonlara göre hareket edilebilecek. Derin Ekonomi, iş dünyasının önemli isimlerine, ilgili sivil toplum kuruluşu yöneticilerine ve siyaset dünyasının ekonomik akıllarına Evet’in ekonomik anlamını, kısa ve uzun vadede ne gibi etkiler doğurabileceğini sordu.

Derin Ekonomi sayfalarında bu ay ayrıca ‘Wikileaks: Her evde bir ajan var!’, ‘Avrupa’nın vahşi yüzü hortladı’, ‘Brexit’ten sonra nereye?’, ‘En çok kâr payı dağıtacak şirketler’, ‘Dev şirketlerden birleşme hamleleri’, ‘Çin’in paralel sanal dünyası’, ‘Körfez’in dijital atağı’ başlıkları altında pek çok dosya ve değerlendirme yer alıyor.

DÜNYANIN HER TARAFINDAN GÜÇLÜ YORUMLAR
İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, Nisan 2017 tarihli 23. sayısında da güçlü yazar kadrosunun yazılarını okurlarının ilgisine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi dikkat çekici yorumlarıyla Derin Ekonomi sayfalarında…