Mayıs 2017 - Sayı 24

16 NİSAN’DA TÜRKİYE’NİN

YÜKSELİŞ DÖNEMİ BAŞLADI

Tarihi bir referandumu geride bıraktık. Türkiye’nin hükümet sistemine ilişkin kritik anayasa değişikliğinden sonra neler olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum zaferinin hemen ertesi günü yaptığı ziyaretlerin siyasetten ekonomiye kadar pek çok derin anlamı var. Ayrıntılar Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Mayıs 2017 sayısında…

AK Parti ve MHP’nin, 15 Temmuz sonrasında, vesayetsiz daha güçlü bir demokrasi ihtiyacına cevaben üzerinde uzlaştıkları anayasa değişikliği halk oylamasından geçti. 16 Nisan Referandumundan çıkan ‘evet’ sonucu Türkiye’nin 200 yıllık hükümet sistemi karmaşasına nihai bir çözüm sundu. Bu sonuç, Türkiye’nin yarınlarına etki edecek tarihi fırsatları da beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum zaferinin hemen ertesi günü yaptığı vefa ziyaretleri neyi simgeliyor?  Bundan sonra neler olacak? Evet’in tarihi anlamı ne? Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi, Mayıs 2017 tarihli sayısında referandum sonucunu, ekonomiden siyasete uzanan çok boyutlu bir dosyayla ele aldı.

GÜÇLÜ DOSYALAR, DERİN ANALİZLER

Yaklaşan Ramazan öncesi israfa ilişkin değerlendirmelerden Osmanlı’nın melek yatırımcıları hüviyetindeki para vakıflarına; Türk ekonomisine damga vuran girişimcilerden sanayici İbrahim Bodur’un portresinden müşterisini kral ilan eden Abdullah Kiğılı’nın tavsiyelerine kadar pek çok yazı, analiz ve dosya Derin Ekonomi’nin Mayıs 2017 sayısının sayfalarında. Sosyal medyada işinizi büyütmenin yolları, doğru zamanda doğru yatırımcı bulmanın püf noktaları gibi pek çok ilginç başlık da, Derin Ekonomi’nin yeni sayısında yararlanarak okuyacağınız yazılar arasında.

YENİ ETKİ ALANLARI: DEVLET HACKER’LARI

Derin Ekonomi, devletlerarası yeni mücadele ajanları devlet hacker’larını mercek altına aldı. 2016 ABD Başkanlık Seçimlerine siber saldırılar düzenlendi. Çin’in Amerika’ya yönelik siber saldırıları müttefikleri Japonya ve Güney Kore’ye kadar genişliyor. Dünyada birçok ülkenin bu konuda hazırlık içinde olduğu biliniyor. Peki, Türkiye ne yapıyor? Aynı tip saldırılara karşı hazır mıyız? Milli bilgi ve güvenlik altyapısına yönelik saldırılar nasıl savuşturulabilir? Ayrıntılar Derin Ekonomi’nin kapsamlı siber güvenlik dosyasında.

GÜÇLÜ KALEMLERDEN GÜÇLÜ YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, Mayıs 2017 tarihli 24. sayısında da, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyor.