MART 2023 - Sayı

ASRIN FELAKETİNDEN ASRIN DAYANIŞMASINA

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun mart sayısı Türkiye’yi derinden sarsan asrın felaketinde ülkece ortaya koyulan dayanışmayı sayfalarına taşıyor.  Çok geniş bir alana yayılan ve 11 ili etkileyen çifte deprem sonrası, devlet yaraları sarmak için harekete geçerken, devlet kurumları bölgeye yönelik birbiri ardına ekonomik tedbirleri hayata geçirdi. Asrın felaketi bölgede büyük acılara neden olsa da ulus çapında büyük bir dayanışmayı da ortaya çıkardı. Bölge için tüm Türkiye seferber olurken, kamu kurumları ve birçok sivil toplum kuruluşu özellikle geçici barınma sorununun çözümü konusunda ilk günden beri yoğun şekilde çalışıyor.

TÜRKİYE’NİN TARIM VE SANAYİ ÜSSÜ YÜZYILIN AFETİYLE SARSILDI

 Z Raporu’nda mart sayısında depremle sarsılan şehirlerin ekonomi içerisinde yeri de analiz ediliyor. 13,4 milyon ile Türkiye nüfusunun yüzde 15,7’sini, ekonomik büyüklük açısından ise Türkiye ekonomisinin 10’da 1’ini oluşturan bölge ekonomisinin ekonomik karnesi, her açıdan ele alınıyor.

EN ACI MALİYET

Dünyada doğal afetler, insani acıların dışında çok büyük ekonomik yıkımlara da neden oluyor. Nüfusun ve şehirleşmenin artışı ile daha maliyetli hale gelen depremler, son 10 yıllık süre içerisinde dünyanın çeşitli bölgelerinde 400 milyar dolar ekonomik kayba neden olurken, ilk etapta ekonomik büyümeyi olumsuz etkiliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem Türkiye’deki yapıların doğal afetlere hazır olmadığını bir kere daha gözler önüne serdi. Deprem esnasında 6 bin 444 binanın yıkıldığı, toplamda ise 118 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu depremin ardından kentsel dönüşüm ve güçlendirme çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Z Raporu’nda da bu kentsel dönüşüm seferberliği, tüm yönleri ve uzman isimlerin değerlendirmeleri ile inceleniyor.

MADDİ YARALARIN SARILMASINDA KAMU İÇ BORÇLANMASININ ÖNEMİ

Z Raporu yeni sayısında depremlerin ekonomik etkileri ve devletin kamu iç borçlanmasının önemi de Levent Işık’ın kaleminden aktarılıyor. Işık, kapsamlı analizinde doğru planlamanın yapılması ve kamu borçlanması ile elde edilecek kaynakların etkin şekilde kullanılması suretiyle önümüze çıkan zarar bilançosunu yönetmek ve yıllara yaygın şekilde problemin üstesinden gelmenin Türkiye ekonomisi için çok zor olmadığını değerlendiriyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay depremle yeniden gündeme gelen DASK ve Japonya ve Şili’de depremle mücadele stratejileri de dosya konuları içerisinde yer alıyor. Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘kriz yönetimi’ ve vergi uzmanı Hakkı Sayan’ın ‘deprem afetinin finansmanında verginin rolü’ değerlendirmeleri de okuyucuların karşısına çıkıyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da gündeme yönelik değerlendirmelerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Obiyathulla Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde ‘Akıllı adamın deli işi’ başlığı altında milli ekonomiyi yenilikçi hale getirme konusunu tartışıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.