Mart 2016 - Sayı 10

Ortadoğu'da Harita Savaşları

Derin Ekonomi’de bu ay Ortadoğu’da yeni haritalar çizmek için yürütülen çıkar çatışmaları masaya yatırılıyor. “Haritayı Bu Sefer Kim Çizecek” başlıklı kapak dosyasında tüm yönleri ile Ortadoğu özelinde büyük güçlerin paylaşım mücadelesi var.

Kapak: Haritayı bu sefer kim çizecek

Batının, bir asır önce kendi çıkarları ve paylaşım anlaşmaları çerçevesinde çizdiği, bölge halkına dayattığı suni sınırlar artık dikiş tutmuyor… Küresel enerjinin merkezi Ortadoğu, dünya siyasetinin kodlarını tamamen değiştirebilecek bir potansiyeli barındırıyor. İlk küresel paylaşım savaşında çizilen mevcut sınırlar bugün yeni güç dengeleri ile yeniden çizilecek. Küresel siyasetin bundan sonraki seyrini buradaki yeni haritayı kim veya kimlerin, nasıl ve hangi yöntemlerle çizeceği belirleyecek…

Kızıl Ejder yeşil sahalarda: Niçin futbol?

Ocak ve Şubat aylarında dünya futbolu Çin’in transfer hamleleri ile sallandı. 1,25 milyar dolarlık yayın ihalesinin ardından Çin kulüpleri, Xi Jinping’in 2014’te ilan ettiği strateji dâhilinde hareket etmeye başladı. Çin şimdi de Avrupa’nın en güçlü kalesi futbolu kuşatıyor. Yaşanan tüm gelişmeler tüm yönleri ve uzman görüşleri ile kızıl ejderin futbol seyri dosyasında.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan: İstanbul Enerjinin Davos’u Oluyor

Maden taş çağı geride kaldı:

Yakın gelecekte, küresel ekonominin nereye gideceğini çözebilmek için emtiaları iyi anlamak gerekiyor.

Sarıkız geri döner mi? 

Altında yön yukarı mı aşağı mı?

Moda devlerinden tesettüre gizli kreasyon:

Chanel, Armani, Dolce&Gabbana, DKNY, Tommy Hilfiger gibi dünyaca ünlü küresel markalar, 2019’da 484 milyar dolara ulaşması beklenen pastadan pay alma peşinde.

Havacılıkta yeni dönem:  Uçuşlar kısalacak, verimlilik artacak:

Sinema endüstrisinin yeni malzemesi mülteciler:

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: AB ile ilişkiler canlanıyor:

 500 Euro’luk banknotlara savaş:

Fiber İpek Yolu teşvik bekliyor:

Proasist Genel Müdürü Öner Çelebi: Teknik hizmetlerin Apple’ı olacağız

Yazıları ile İbrahim Karagül, Sinem Köseoğlu, Abdul Bari Atwan, Prof. Dr. Kerem Alkin, Doç. Dr. Ömer Bolat, Dr. Mamdouh G Salameh, Ali Saydam, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, Prof. Dr. O. Ismath Bacha, Robert Cutler, Prof. Dr. Murat Yülek ve daha birçok isim analizleri ile Derin Ekonomi Mart 2016 sayısında.