KASIM 2021 - Sayı

TEDARİK ZİNCİRİNDE ŞOK KIRILMA

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun kasım sayısının kapağı “Tedarik Zincirinde Şok Kırılma” başlığını taşıyor. Derginin yeni sayısı gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Kovid-19 salgınıyla küresel ticaretin ciddi ölçüde aksamasının ardından ekonomik toparlanmanın başlamasıyla yeni sorunlar ortaya çıktı. Aylık ekonomi dergisi Z Raporu kasım sayısında ürün fiyatlarını artıran maliye artışlarını ‘Tedarik Zincirinde Şok Kırılma’ başlığıyla kapağına taşıdı.

MALİYET ARTIRAN 5 NEDEN

Ekonomilerin canlanması ile birlikte artan talep karşısında özellikle Asya ülkeleri odaklı üretim ve tedarik zincirlerinde kesintiler yaşanmaya başladı. Kısıtlamalar gevşetildikçe talep hızlandı, ancak arz artan talebe aynı hızla yanıt veremedi. Yaşanan arz-talep dengesizliği üretim maliyetlerinin tüm ana kalemlerinde artışa yol açtı. Ve dünya artan üretim maliyetlerinin yol açtığı yeni şok dalgasıyla karşı karşıya… Maliyetleri artıran 5 neden; talep patlaması, enerji krizi, hammadde sıkıntısı, navlun fiyatlarındaki artış ve kuraklık; akademisyenlerin yorumları ve sektör temsilcilerin görüşleriyle birlikte Z Raporu’nun kasım sayısında okuyucuyla buluşuyor.

‘ONLINE’DE KOL-TİCARET DÖNEMİ

İki yıl önce Çin’de ortaya çıkan bu trend iki yılda 67 milyar dolarlık bir değer oluşturdu. 2022 itibarı ile bu rakamın 450 milyar dolara çıkması öngörülüyor. ABD’de de her geçen gün daha da yayılıyor. Açılımı “Key Opinion Leader” olan ve canlı yayında anlık satışlar yapan fikir önderleri anlamına gelen KOL-ticaret, online alışverişlerde öne çıkmaya başladı. Son birkaç yılda ön plana çıkan canlı yayın satışları tüketici güvenini olumlu anlamla etkilerken, hızlı satın alma kararı ile satış grafikleri yükseliyor. TV Shopping kavramına benzer bir model olan KOL-ticaret hakkında merak edilenler Z Raporu’nun kasım sayısında inceleniyor.

AB ÇÖZÜLMENİN EŞİĞİNDE Mİ?

Brüksel-Varşova gerilimi sınırları zorluyor. Avrupa Birliği üst üste gelen küresel ve bölgesel sorunlar ile zorlu bir sınamadan geçiyor. 2008 yılında yaşanan küresel finans krizinden en fazla etkilenen kıta olan Avrupa, sonrasında düzensiz göç, Brexit, Kovid-19 salgını ve son olarak Polonya ile yaşanan “hukuk” kriziyle biriken sorunlar yumağıyla karşı karşıya kaldı. Brüksel’in bu sorunlar karşısında cevap vermekte hem gecikmesi hem de yetersiz kalması, üye ülkeler nezdindeki etkisini de her geçen gün azaltıyor. AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu gibi kurumlar siyasi gücünü kaybederek temsili bir konuma düşüyor. Bu çerçevede Brüksel ile Varşova arasındaki “hukuk” krizi, AB için varoluşsal bir tehdit içeriyor. Z Raporu’nun analizi AB’nin geleceğine dönük sinyal veriyor.

Z RAPORU YAZAR KADROSU YENİ İSİMLERLE GÜÇLENDİ

Z Raporu’nun yazar kadrosu ekonomi gündemine damga vurmayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ve Shuriah Niazi yurt ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel, Fumusawa Yukichi’nin yönetim felsefesini yazdı, analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı. Z Raporu’nun yazar kadrosuna bu ay bir yeni isim daha katıldı. Z Raporu’nda artık Doç. Dr. M. Levent Yılmaz makro görünümü ele alan değerlendirmeler yapacak.