HAZİRAN 2023 - Sayı

Türkiye Yüzyılı Başlıyor

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun haziran sayısı bu ay da dopdolu içeriği ile bayilerdeki yerini aldı. ‘Türkiye Yüzyılı Başlıyor’ kapak dosyası başta olmak üzere kapsamlı dosya konuları, söyleşileri ve ayrıntılı analizleri ile tüm ekonomik gelişmeleri doğru okuyabilmeniz için raflarda yerini alan Z Raporu, kalkınmanın yüzyılını masaya yatırıyor.

Türkiye 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Seçimi için sandık başına gitti, bir kez daha Erdoğan dedi. 14 Mayıs’taki seçimde yüzde 49,52 oy alan Erdoğan, ikinci turda yüzde 52,18 oy oranı ile açık ara kazandı. 21 yıldır görevde olan Erdoğan’a halk 5 yıl daha yetki vererek ‘İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün’ dedi. Böylece Türkiye Yüzyılı halk tarafından da onaylanmış oldu.

TÜRKİYE ENERJİDE TAM BAĞIMSIZ HEDEFİNE ‘ADIM ADIM’ YAKLAŞIYOR

Günümüzde küresel enerji talebi ağırlıklı olarak petrolden karşılanıyor. Sanayileşmiş ulusların can damarı olan petrol, kullanım alanlarıyla modern toplumun temelini oluşturuyor. Ülkemizde enerjide bağımsızlığın zincirini kıracak olan petrol arama ve keşiflerdeki başarılar, karada ve denizde tüm hızıyla devam ederken Türkiye, Gabar’dan gelen müjdeyle petrol üretim kapasitesini iki katına çıkardı. Gabar’daki petrol sahalarının tam kapasite üretime geçmesiyle birlikte Türkiye, günlük petrol tüketiminin yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayacak.

DİPLOMASİNİN ANAHTARI TÜRKİYE’NİN ELİNDE

Türkiye 2023’ün en önemli seçimini suhuletle atlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihte benzeri az görülecek şekilde, üst üste 15’inci seçiminden de zaferle ayrıldı. Erdoğan’ın 5 yıl daha Türkiye’yi yönetme onayı alması, küresel alanda yankı buldu. Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya pek çok dünya lideri, Erdoğan’ı tebrik için sıraya girdi, birlikte çalışma teklifi getirdi. Uluslararası alanda en deneyimli liderler arasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayağının tozuyla pek çok kritik gündem maddesi bekliyor. Kriz alanlarında çözümün adresi olarak görülen Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşmasının uzatılması, NATO’nun geleceği ve Kafkaslar’da barışın sağlanması gibi önümüzdeki bir ayda gerçekleşecek önemli uluslararası gelişmelerde yine merkezi rol oynayacak.

AVRUPA’NIN SAĞLIK ÜSSÜ: TÜRKİYE

Türkiye sağlık turizminde Avrupa’da birinci, dünyada ise altıncı sıraya yükseldi. Termal kaynakları, dört mevsime uygun iklimi, Türk misafirperverliği, geniş uçuş ağı ve ünü kıtaları aşan Türk dizileri sayesinde sektörün 2023 hedefi, 5 milyar dolara çıktı. Sağlık turizminde en çok hastayı Suriye, Libya ve Irak ülkelerinden alan ve Avrupa’nın sağlık üssü haline gelen Türkiye’nin yeni hedefi ise dünya liderliği.

EĞİTİMİN DE ÜRETİMİN DE LOKOMOTİFİ

Son yıllarda tüm önyargıları aşarak dönüşüm yaşayan meslek liseleri, yüzde 100 doluluk oranına ulaşırken üretime katkıları 2,3 milyar lirayı aştı. 2023 yılı hedefini 3,5 milyar lira olarak belirleyen meslek liseleri Türkiye’nin eğitim ve genç istihdamında öne çıkmaya başlarken, tarımdan bilişime kadar birçok farklı sektörel alanda üretim gerçekleştirerek ekonomiye katkı sağlıyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk’ün ‘Mutlu Çalışanlar ile Yüksek Performans’ üzerine söyleşisi, Avrupa’nın Sağlık Üssü: Türkiye dosyası, deprem bölgesinde gastronomi turizmine yönelik yapılması gerekenler, Sürdürülebilir geleceğin anahtarı Biyokütle, dünyada dijital seçim uygulamaları, Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘Asıl Soru: Robotlar dünyayı ele geçirebilecek mi?” başlıklı incelemesi yanı sıra AREDA PİAR’ın tavuk sektörü araştırması diğer gündem konularını oluşturuyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Obiyathulla I. Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde Sultanhamam yönetim felsefesini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.