HAZİRAN 2022 - Sayı

DÜNYANIN ENFLASYONLA SINAVI

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun haziran sayısı raflarda yerini aldı. “Dünyanın enflasyonla sınavı” kapak dosyası ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, ayrıntılı analizleri ile yine dopdolu.

Pandeminin neden olduğu arz talep dengesizliğine savaşın da eklenmesi enflasyonu tüm dünyada son yılların zirvesine taşıdı. Enflasyonun ne olduğunu unutmuş olan dünyanın en gelişmiş ekonomileri dahi bu sorunu hatırladı. Büyük oranda arz kaynaklı enflasyonla klasik yöntemlerle mücadele eden merkez bankaları ise tarihi sınav veriyor. Merkez bankalarının ekonomileri resesyona sürüklemeden enflasyonu düşürüp düşüremeyeceğini analiz eden kapak dosyasında, dünyanın enflasyonla sınavı tüm boyutları ve uzman isimlerin katkıları ile ayrıntılı olarak masaya yatırılıyor.

TARIM NÜFUSU YAŞLANIYOR

Neredeyse her tabak yemeğin arkasında bir düzen veya daha fazla çiftçi var. Ancak yaşlanan çiftçi nüfusuyla bir sonraki öğünümüz artık güvende değil. Japonya’da çiftçi yaşı ortalaması 67, ABD’de 60 ve Türkiye’de 56 seviyesinde iken, bu bilgiler günümüz çiftçi neslinin emekli olduğunda soframıza kimin yemek koymaya devam edeceğini sorgulatıyor. Z Raporu’nda gıda güvenliği ile ilgili bu tarım dosyasında, tüm veriler uzman isimlerin katkısı ile ele alınıyor.

BİLDİĞİMİZ KÜRESELLEŞMENİN SONU

Küresel ticaret son birkaç yılda Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları, pandeminin neden olduğu tedarik zincirlerindeki aksamalar ve son olarak Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya dönük yaptırımlarla korumacılığa yöneldi. Z Raporu’nun son sayısı da, küreselleşmenin hız kaybettiği bu dönemde deglobalizasyon tartışmalarına ver veriyor. Küreselleşmenin kan kaybetmesi ile hayatımıza giren deglobalizasyon kavramı ile ilgili tüm detaylar ve tartışmalar da yeni sayıda yer alıyor.

SPORDA MALİ SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Geçtiğimiz nisan ayı sonunda yürürlüğe giren yeni spor yasası, spor ekonomisi açısından da önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Yeni yasanın getirdiği düzenlemelerin kulüplerin bütçe açıkları ile mücadelesinde önemli bir adım olacağını, yasanın tüm taraflarca tartışıldığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu söyleşisi de Z Raporu haziran sayısında okuyucuların beğenisine sunuluyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu haziran sayısında kapsamlı dosya ve ekonomik araştırmaların yanı sıra Yayla Agro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş söyleşisi yer alıyor. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve DEİK/ Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Tevfik Öz ise Türkiye BAE ilişkilerini ekonomi çerçevesinden değerlendiriyor.

“Turizm eski formuna dönüyor” başlıklı dosyada ise turizm sezonu başlarken, sektör temsilcilerinin katkısı ile bacasız fabrika turizm sektörü masaya yatırılıyor. Avrupa’nın yeni enerji sınavı ve enerjide yükselen yıldız olan rüzgâr enerjisi, hafta tatilinin üç güne çıkarıldığı ülke deneyimleri ve tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri dosyaları da dergide yer alan diğer bazı konular. Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin müşteri deneyimi tasarımı değerlendirmesi ve Areda Araştırma işbirliği ile süt sektörüne yönelik piyasa araştırması da haziran sayısında yer buluyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da, ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal ve Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel, makul yöneticinin tarih felsefesini yazdı. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.