Haziran 2018 - Sayı 37

İslam dünyasının en başarılı 50 şirketi

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Haziran 2018 sayısı yine dopdolu. Derginin kapağında, bu yıl dördüncüsü hazırlanan İslam Dünyasının En Hızlı Büyüyen 50 Şirketi ve En Başarılı 50 CEO’su araştırmasının sonuçları var.

Derin Ekonomi üçüncü yaşını geride bıraktı. Üç yıl, güçlü fikirleri ve büyük iddiaları olanlar için çok kısa bir süre. Ancak buna rağmen, profesyonellikten taviz vermeden hazırlanmış dolu dolu içerikleri ve derinlikli analizleriyle, Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi, birbirine benzeyen rakiplerinin arasından sıyrılmayı, alanında fark yaratmayı başardı.

Dergimizin Haziran sayısının kapak dosyasında, bu yıl dördüncüsü hazırlanan İslam Dünyasının En Hızlı Büyüyen 50 Şirketi ve En Başarılı 50 CEO’su araştırmasının kapsamlı analizi yer alıyor.

 DOLARIN MUHTEMEL GİDİŞATI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Referandumla kabul edilen başkanlık sistemine geçiş arifesinde başlatılan çok yönlü finansal saldırı, Türkiye’yi siyasi ve ekonomik yönden vesayet altına almayı amaçlıyor. 24 Haziran’da seçime gidiyor oluşumuz, enerji ve emtia fiyatlarının yarattığı baskıyla cari açıktaki görünüm bozulması ve mali disipline ilişkin piyasanın genel endişeleri, Türk Lirası üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor. Bu zorlayıcı koşullar dünya ekonomisindeki risklerle birleştiğinde dolardaki hızlı çıkışa da sebep olan bir tablo ile karşı karşıya kaldık.

Derin Ekonomi’nin Haziran sayısı, doların muhtemel gidişatına ilişkin ihtimalleri ortaya koyarken, çözüm önerilerine ilişkin geniş bir değerlendirme de sunuyor.

 ABD, KORE’DE BARIŞ İSTİYOR MU?

12 Haziran’da Singapur’da yapılacağı duyurulan Trump-Kim zirvesi iptal edilmişti. ABD Başkanı Trump’ın, 24 Mayıs tarihinde şaşırtıcı bir kararla Kim’le randevusunu, Kuzey Kore tarafından gelen ‘saldırgan ve düşmanca tutuma’ bağlayarak iptal etmesi, konunun ne kadar girift ve pamuk ipliğine bağlı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Bugünlerde tüm taraflardan olumlu mesajlar gelse de, Kore yarımadasında çözüm sadece iki Kore’nin vereceği karara bağlı değil belli ki. İki büyük güç, Çin ve ABD’nin, çözüme yönelik nasıl bir strateji geliştirecekleri de belirleyici olacak.

Diğer yandan belki de çözümün önündeki en büyük engel, ABD Başkanı’nın gün gün değişen fikir ve duyguları. Durumun ayrıntılı analizi, Derin Ekonomi sayfalarında…

 GÜNDEMİ EN İYİ YORUMLAYAN YAZARLAR BİR ARADA

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi’nin güçlü yazar kadrosu, Haziran sayısında da ülke ve dünya gündemini yorumluyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Doç. Dr. Hatice Karahan, Ali Saydam, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, ekonomi ve politikayla ilgili kritik gelişmeleri Derin Ekonomi sayfalarında değerlendiriyor.