Haziran 2016 - Sayı 13

İslam Dünyası’nın En Başarılı 50 Şirketi

Derin Ekonomi 1’inci yılını doldurdu

01Birinci yılında Türkiye’nin en saygın dergileri arasına katılan Derin Ekonomi’nin haziran sayısı, zengin içeriğiyle okurla buluşuyor.

Derin Ekonomi’nin 13’üncü sayısının kapak konusu; ikincisi hazırlanan Derin Ekonomi&DinarStandard İslam Dünyası’nın En Başarılı 50 Şirketi Listesi olarak belirlendi. Ciroları 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin verilerinden derlenen verilere göre oluşan En Başarılı 50 Şirketi Listesi’nde ilk sırayı Hussain Sajwani’nin CEO olarak görev yaptığı Dubai merkezli DAMAC Properties oldu. Listeye Türkiye’den de altı şirket girdi. Türkiye’den ilk sırayı ise 2015 yılında gelirini yüzde 37 artıran, Özcan Hallaç’ın yönetimindeki İstanbul Altın Rafinerisi aldı.

OTOMOTİVİN KADERİ ÇİN İLE KESİŞTİ

Birbirinden ilginç konuları içeren Derin Ekonomi’nin haziran sayısında Çin ve otomotiv sektörü de mercek altına alındı. Otomotivin kaderi, 90 değişik otomobil markasının bulunduğu Çin’e geçmiş gözüküyor. General Motors, Volkswagen gibi devlerin milyar dolarlık yatırımları kötü bir döneme denk geldi. Çin’in ekonomide frene basması, büyük hayallerle bu dev pazara giren otomobil üreticilerini endişelendiriyor. Derin Ekonomi’deki “Çin Otomotivin Yeni Vahşi Batısı” başlıklı dosya sektörde ciddi iddiaları olan Türk sanayicisi ve ihracatçısını da ilgilendiriyor.

EURO 2016 EKİ ELLERDEN DÜŞMEYECEK

Derin Ekonomi, 15. Avrupa Futbol Şampiyonası – EURO 2016’yı da 24 sayfalık ücretsiz ekle selamlıyor. Bu yıl Fransa’da düzenlenen dünyanın en çok ilgi çeken ikinci büyük futbol turnuvası ile ilgili detaylı haberler EURO 2016 ekinde yer alıyor. Futbolun sosyal medya analizi, uzun dönem, ekonomi ve spor çevrelerinin aklından çıkmayacak.

GÜÇLÜ KALEMLER DERİN EKONOMİ’DE

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi’nin haziran sayısında; Sinem Köseoğlu, Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, İbrahim Acar ve Doç. Dr. Kadir Tuna gündeme dair konuları ele alıyorlar. Türk kamuoyunun artık çok yakından tanıdığı uluslararası yazarlar Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ve Dimitri Triantaphyilou küresel ekonomiye ilişkin analizleri, arşivlenecem bilgiler içeriyor.