EYLÜL 2022 - Sayı

TÜRKİYE’NİN STRATEJİK GÜCÜ: NADİR TOPRAK ELEMENTİ

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun eylül sayısı raflarda yerini aldı. ‘Türkiye’nin stratejik gücü: Nadir toprak elementi’ kapak dosyası ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, ayrıntılı analizleri ile ekonomideki son gelişmeleri yansıtmaya devam ediyor.

Nadir toprak elementleri (NTE) modern yaşamın en temel parçalarından biri. Günümüzde 17 elementi barındıran nadir metaller grubu, teknoloji ürünlerinin imalatında kilit rol üstleniyor. Yıllar boyu bu elementlerin en büyük tedarikçisi Çin iken, artık dengeler değişiyor. Çünkü Türkiye’de bulunan 694 milyon tonluk rezerv ile Çin’in NTE hâkimiyeti sona eriyor.

ÇİP’İN JEOPOLİTİĞİ

Z Raporu’nun dosya konuları arasında bu ay çip krizi bağlamında ABD-Çin gerginliği de bulunuyor. Yeni Soğuk Savaş’ta çip cephesi açılıyor mu? sorusuna yanıt aranan dosya haberde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin yönetiminin tüm uyarılarına rağmen geçen ayın başında gerçekleştirdiği Tayvan ziyareti sonrasında yaşanan gelişmeler değerlendiriliyor. Küresel ekonominin yürümesi için milimetrelerle hesaplanan çip teknolojisi hayatı önem taşıyor. Küresel çip üretiminin yüzde 63’ünü tek başına gerçekleştiren Tayvan, bu jeopolitik ve ekonomik dengelerin tam ortasında yer alıyor.

AVRUPA’NIN ENERJİ GÜVENLİĞİ TÜRKİYE’NİN ELİNDE

Tarihin en büyük enerji krizini yaşayan Avrupa’nın Rus gazına alternatif arayışları da Z Raporu’nun bu ayki inceleme konularından birini oluşturuyor. Rusya’da alınan gazın miktarını tam olarak karşılayamasa da Avrupa Hazar gazının kapasitesini artırmayı planlıyor. Ancak Ankara ile Bakü arasında imzalanan anlaşma gereği kapasite artırımından ilk olarak Türkiye yararlanıyor. Avrupa’ya taşınacak gazın miktarının artırılması ise Türkiye’nin inisiyatifinde. Dolayısıyla Türkiye tahıl koridorundan sonra bu kez de Avrupa’nın enerji krizini çözecek kilit ülke konumunda.

TÜRKİYE BÖLGESEL VERİ HUB’I OLUR MU?

Her geçen gün artan büyük veri, bunların depolanması, kontrolü ve istenildiği zaman erişilebilir olması dünya çapında veri merkezi işletmeciliğinin hızlı bir gelişme göstermesini sağladı. Z Raporu’nun bu ay inceleme alanlarından biri olan haber dosyasında da Türkiye’nin veri merkezi hub’ı olma konusunda potansiyelini masaya yatırıyor.

FITCH RATINGS BAŞ EKONOMİSTİ BRIAN COULTON: ÇEKİRDEK ENFLASYONUN DÜŞMESİ 2024’Ü BULACAK

Z Raporu eylül sayısında Fitch Rating baş ekonomisti Brian Coulton ile yapılan söyleşi de yer alıyor. Küresel fiyatların en yüksek seviyeleri kaydettiği ve merkez bankalarının bu artışları frenlemek için sıkı para politikalarına başvurduğu bu dönemde, mevcut politikaların durgunluğa neden olduğunu Z Raporu’na açıklayan Coulton, enflasyonda düşüş eğiliminin 2024’te başlayacağını belirtiyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu eylül sayısında kapsamlı dosya ve ekonomik araştırmaların yanı sıra MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Akçelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Umut Akçelik ve Koroplast Genel Müdürü Bekir Türkoğlu söyleşileri de yer alıyor. ‘Arazi Bankacılığı ile atıl tarım arazileri değerleniyor’ dosyasında arazi bankacılığı ile tarım alanlarının daha verimli kullanımı konusuna odaklanılırken, ‘ABD mültecilere muhtaç’ dosyasında ABD’ye azalan göç nedeniyle bu ülke ekonomisindeki istikrarsızlık potansiyeli inceleniyor. Uzay ekonomisindeki rekabet, kalkınmada başarılı ülke örnekleri ve siyah sarımsağın ekonomisi de dergide bu ay yer alan diğer bazı ilgi çekici konu başlıkları… Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin deneyim pazarlamasının önemini inceleyen dosyasının yanı sıra Areda tarafından gerçekleştirilen mobilya sektör araştırması da Z Raporu’nda okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak, Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou ve Prof. Dr. O. Ismath Bacha gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, Pazarlamacı Halil’in yönetim felsefesini yazdı. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.