EYLÜL 2021 - Sayı

SALGIN SONRASI GÜÇLÜ BÜYÜME
Aylık ekonomi dergisi Z Raporu’nun eylül sayısı, ‘Salgın Sonrası Güçlü Büyüme” başlığıyla çıktı. Derginin yeni sayısı, gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Başladığından bu yana etkileri oldukça belirgin hissedilen Kovid-19 salgını, sektörleri genellikle olumsuz etkiledi. Ancak pandeminin kısıtlayıcı etkilerinin olduğu süreçte, bundan avantajlı çıkan sektörler de var. Aylık ekonomi dergisi Z Raporu, pandeminin sektörler üzerine olan etkilerini araştırdığı çalışmayı kapağına taşıdı.

SEKTÖRLER PANDEMİDEN ÇIKIŞI ZORLUYOR
Z Raporu ve Areda Piar işbirliğiyle, 17 sektörde etkili faaliyet yürüten işletmelerin yöneticileriyle gerçekleştirilen araştırma, pandeminin sektörlerin hacmine yüzde 78 olumsuz, yüzde 11 olumlu etki yaptığını ortaya koydu. Araştırma, en avantajlı çıkan sektörleri tespit ettiği gibi, belirsizliklerin maliyetlere olan etkisini, normale dönüşün ne zaman olacağını, pandemi sonrasında hangi pazarlarda artış beklendiğini de ortaya koyuyor. Kısa, orta ve uzun dönem hedefler belirleyen karar vericilerin elinden düşmeyecek araştırma Z Raporu’ndan okunabilir.

ÇİN’İN ZORLU AFGANİSTAN TESTİ
Taliban güçlerinin 15 Ağustos’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesi ve 31 Ağustos’ta son ABD askerinin ülkeyi terk etmesiyle Avrasya’nın kalbinde yeni bir jeopolitik mücadelenin kapısı ardına kadar açıldı. “İmparatorluklar mezarlığı” Afganistan’da, 19. yüzyılda Büyük Britanya, 20. yüzyılda Sovyetler Birliği (Rusya) ve 21. yüzyılda ABD yenilgiyi tadarak arkalarına bakmadan bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Şimdi Çin küresel hegemonya adına önemli bir testten geçecek. Z Raporu, Pekin’in seleflerinden aldığı dersle Afganistan’da bir düzen kurup kuramayacağını ele alan geniş bir çalışmaya imza attı.

GÜNDE 1 MİLYAR DOLAR ÇÖPTE
Dijitalleşme, tüm yaşamı kolaylaştırdığı gibi iş yaşantısında da ciddi tasarruflar sağladı. Ancak, işletmelerin hızla dijitalleşen dünyada ihtiyaçlarını belirlemede yaptıkları hatalar, dev kayıplar yaşanmasına da neden oluyor. Yazılım dünyasında her 10 projeden 5’i başarısız oluyor. Dünya pazarında iş yazılımına ödenen rakam ise her yıl yaklaşık 400 milyar dolar ve her gün 1 milyar dolar çöpe gidiyor. Z Raporu’nun haberi, şirketlerin uzmanıyla çalışmasının verimliliğe olan etkisini ortaya korken, genel ekonomiye de fayda sağladığını tespit ediyor.
 
HAZIR GİYİM 2026’DA KARBON VERGİSİ LİSTESİNE ALINABİLİR
Sektörel bazda Avrupa’nın ikinci, dünyanın beşinci büyük ihracatçısı olan Türk tekstil sektörü, yeşil dönüşüm için süreci hızlandırdı. Yılın ilk yarısında 6,2 milyar dolar ihracatla tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştiren sektör, sürdürülebilirlik eylem planını hazırladı. Plan kapsamında atık su arıtma, enerji tüketimini azaltma, geri dönüşüm gibi konularda yerel yönetimler ve markalar ile iş birliği çalışmaları planlanacak ve Tekstil Geri Dönüşüm Merkezi Projesi hayata geçirilecek. Nedeni, hazır giyim sektörü 2026’da karbon vergisi listesine eklenecek olması. Ayrıntıları Z Raporu’nda.

GÜÇLÜ KALEMLER Z RAPORU’NDA
Z Raporu’nun güçlü yazar kadrosu yorumlarıyla ekonomi ve siyaset gündemini belirlemeye devam ediyor. Semra Karabaş, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ve Dimitri Triantaphyilou yurt ve dünyadaki gelişmeleri farklı boyutlarıyla değerlendiriyor. Z Raporu’nun eylül sayısında Dr. Mustafa Özel geçen aydan başlattığı Ütopya’da yönetim felsefesinin ikincisini yazarken; analist Cüneyt Paksoy ise her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri ve yatırım araçlarının muhtemel seyrini ele aldı.