EYLÜL 2020 - Sayı

KARADENİZ’DE BÜYÜK DOĞALGAZ KEŞFİ
Aylık ekonomi dergisi Z Raporu’nun Ekim sayısının kapak dosyası, Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin detaylarına odaklanıyor. Derginin yeni sayısı gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Kendi öz kaynaklarına yönelerek milli enerji ve maden politikasını ortaya koyan Türkiye, Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgaz ile uluslararası enerji piyasasında ezber bozmaya hazırlanıyor. Keşif, aylık ekonomi dergisi Z Raporu’nun Eylül sayısında ‘Karadeniz’de Büyük Doğalgaz Keşfi’ başlığıyla inceleniyor.

DERİN SONDAJ GEMİLERİ ENERJİDE TÜRKİYE’Yİ ÜST LİGE TAŞIYOR
Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Fatih derin sondaj gemisi, Yavuz ve Oruç Reis gemileri Türkiye’yi uluslararası enerji rekabetinde bir üst lige taşıyor. Doğalgaz aramalarına ağırlık veren Türkiye, 2026’ya kadar yeni rezervler keşfetmesi durumunda doğalgaz alım anlaşmalarını yenilemeyeceği gibi, dışarıdan ithal ettiği doğalgaz miktarını da ciddi miktarda düşürmüş olacak. Karadeniz’de keşfedilen büyük doğalgaz rezervi, petrol ve doğalgaz ihtiyacı için her yıl 45 milyar dolar civarında ödeme yapan Türkiye’nin ödemeler dengesini olumlu yönde etkileyebilir.

LEVİATHAN GERİ DÖNDÜ
Tüm dünyanın hazırlıksız yakalandığı korona virüs tehdidi devam ederken, büyük ve otoriter devlet olgusunun yeniden tarih sahnesinde yer alacağına yönelik yaygın bir kanaat var. Leviathan adlı eseriyle Batı siyaset felsefesinin rotasını çizen Thomas Hobbes’un ifade ettiği devlet, tarih sahnesine geri dönebilir mi? Z Raporu, ‘leviathan’ metaforu çerçevesine büyüyen ve genişleyen devlet yapılarını incelemeye aldı.

1945 sonrasında altın çağını yaşayan sosyal refah devletinin zayıflatılmasının sonuçlarının çok acı bir şekilde tecrübe edilmesi ve kapitalist devletin vatandaşları yarı yolda bıraktığına inanılması, yakın gelecekte sosyal harcamaların çok daha fazla gündeme geleceğini gösteriyor. Bu gelişme, büyük devlet kadar, otoriter devlet tartışmalarını da yeniden başlatabilir.

ABD-ÇİN TEKNOLOJİ SAVAŞINDA YENİ PERDE: TIKTOK EL DEĞİŞTİREBİLİR
Kısa video uygulaması Çinli TikTok’un ABD’li talipleri artmaya başladı. Microsoft ve Oracle talipli olarak ön plana çıkıyor. 2012’de kurulan ve yakın geçmişte 1 milyar indirmeye ulaşan TikTok’un sahibi ByteDance’ın piyasa değeri 100 milyar doları aşmış durumda.

Olası bir satışı asıl ilginç ve önemli kılan ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumu. Trump, uygulamayı ABD’de milli güvenliğe tehdit olarak görüyor. ABD-Çin teknoloji savaşının merkezine oturan TikTok’un satışı, yeni tartışmaları tetikleyecek nitelikte.

SEKTÖRLER İÇİN KORONA İLE MÜCADELE REHBERİ
Mayıs ayı ortalarında Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüsünün yayılmasını önlemek için kapsamlı bir rehber hazırlandı. Çeşitli sektörler için hazırlanan rehbere daha sonra yenileri eklendi. Kovid-19 tedbirleri sonrası kontrollü normalleşme sürecine ilişkin hazırlanan rehberler ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ adı altında tek başlıkta toplandı. Böylece toplam 27 sektör için alınması gereken önlemler belirlenmiş oldu. Z Raporu bu raporları da dikkate alarak pandemiye direnen 10 kritik sektörü mercek altına aldı.

GÜÇLÜ KALEMLER Z RAPORU’NDA
Z Raporu’nun yazar kadrosu güçlü yorumlarıyla gündemi değerlendirmeye devam ediyor. Eylül sayısında Prof. Dr. Ömer Bolat, Aşkın Baysal, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, yurt ve dünyadaki gelişmeleri analiz ediyorlar. Dr. Mustafa Özel, Duâgû Vâiz ile Michael Dell’in yönetim anlayışlarını kaleme alırken, analist Cüneyt Paksoy her ay olduğu gibi piyasalardaki gelişmeleri yorumladı.