EKİM 2021 - Sayı

FİYATLAMA GERÇEĞİ
Ekonomi dergisi Z Raporu’nun ekim sayısının kapağı “Fiyatlandırma Gerçeği” başlığını taşıyor. Derginin yeni sayısı gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Küresel salgınla tüm dünyada fiyatlama dengeleri bozuldu. Pandeminin etkisini atlatmaya çalışan Türkiye, gıdada üretici ve tüketici fiyatları arasında açılan makas sorunu ile karşı karşıya kaldı. Aylık ekonomi dergisi Z Raporu ekim sayısında enflasyonun etkilerini araştırdı, fiyatlarda oluşan makasın sebebini araştırdı, ‘Fiyatlama Gerçeği’ başlığıyla kapağına taşıdı.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MAĞDUR
Pandemi şartları ve son yıllarda daha fazla hissedilmeye başlayan küresel ısınmanın olumsuz etkileri, tarımsal üretimin stratejik önemini artırıyor. Birçok ülke gibi Türkiye’de de tarım üretimindeki sıkıntılar, hammadde ve üretimdeki kısıtlar nedeniyle maliyet artışları yaşandı. Gıda fiyatlarında yüzde 30’ları bulan yükselişler tarla ve market rafı arasındaki farkı yeniden gündeme taşıdı. Dünyadaki enflasyon eğilimi fiyat artışlarına neden olsa da, birçok uzman üreticiden tüketiciye gelene kadar ortaya çıkan lojistik sorunların fiyat farklılığının derinleşmesine neden olduğunu söylüyor.

İKLİME DİRENÇLİ ŞEHİRLER ZAMANI
Orman yangınları, seller, kuraklık ve alışagelmişin dışında hava olayları ile artık geleceğin değil, günümüzün sorunu haline gelen iklim değişikliği şehir planlama konusunda çok daha fazla çaba göstermemiz gerektiğini hatırlatıyor. Önümüzdeki 20 yılda küresel ısınmayı 1,5 dereceye sınırlandırmanın artık mümkün olamayacağı belirtilirken, bu durum daha fazla sel, daha fazla orman yangını, hava koşullarında daha fazla dalgalanma yaşayacağımız anlamına geliyor. Şehirlerin iklime dirençli hale dönüştürülebilmesi için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması şart oldu. İnsanlık sorunlarının takipçisi Z Raporu, bir kez daha okurun karşısına, gündeme damga vuran özel bir çalışmayla çıktı.

ŞİRKETLERİN SANAL KABUSU: FİDYE YAZILIMLARI
Bu yıl çok tanınan bazı küresel şirketler, kritik altyapılarını devre dışı bırakan korsanlara milyonlarca doları bulan fidye ödedi. Şirketlerin siber yazılım saldırısına maruz kalması, fiyat artışlarına neden olan ciddi bir kaos da oluşturdu. Şirketler artık, güvenlik açıklarını en aza indirmek için çabalarken, bir yandan da siber fidye saldırılarla başetmek zorundalar. Önemli bilgileri ele geçirilen şirketlerin; fidye ödemelerinin sigorta kapsamında olmasının da bu durumu körüklediğini iddia edenler var. Z Raporu, küresel düzeyde şirketlere 1 trilyon doları aşan zararlar yazan siber suçları ve fidye yazılımları ekim sayısında masaya yatırdı.

Z RAPORU GÜNDEMDEKİ KONULARI SICAĞI SICAĞINA ALANININ LİDERLERİYLE KONUŞTU:
MÜSİAD GENEL BAŞKANI MAHMUT ASMALI: Türkiye pozitif ayrışacak
> Seçildikten sonra yeni döneme dair planlarını Z Raporu’na anlatan MÜSİAD’ın yeni genel başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye’nin mevcut imalat potansiyeli ve esnek üretim kapasitesiyle ciddi bir avantaja sahip olduğunu söylüyor. Asmalı, “Kovid-19 sonrasında da bu potansiyeliyle pozitif ayrışacağını ve bunun ilk işaretlerini de görmeye başladık” dedi.

DEİK/TÜRKİYE-AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI SÜLEYMAN CİLİV: Türk firmalarına Afganistan’da çok iş çıkacak
> ABD ve NATO’nun Afganistan’dan çekilmesiyle beraber ülke dünya gündemine oturdu. Z Raporu ülkedeki gelişmeleri sıcağı sıcağına, bölgeyi en iyi tanıyan ve Afganistan’daki Türk özel sektörüne liderlik eden Süleyman Ciliv’e sordu: “Türk firmalarına Afganistan’da çok iş çıkacak. Sadece satmayı değil, orada yatırım yapmayı da düşünmeliyiz.”

İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ YK BAŞKANI AYŞEN ESEN: Altın merkezi olma hedefinden uzaklaşıyoruz
> 2020’de yüzde 100′ yakın artışla 26,6 milyar dolara ulaşarak rekor kıran altın ithalatı, getirilen düzenlemelerle frene bastı. Düzenlemelerin sektöre olan etkilerini Ayşe Esen, Z Raporu’nda dile getirdi: “Yüzde 40 katma değer üreten altın sektörü en önemli avantalarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu risklerden en önemlisi lojistik avantajı.”

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR: MEHMET HİLMİ GÜLER: Yöneticiden ziyade yönlendiriciyim
> Ordu’da son iki yılda klasik belediyecilik anlayışından farklı olarak; ekonominin temel sektörlerinin sosyal belediyecilikle harmanlandığı bir model uygulanıyor. Uygulamaların lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, olmaz denilenin olabilirliğini ispatlamaya çalıştıklarını belirterek, “Çalışanların ve halkın katılımını sağlamayı amaçladım” diye konuştu.

GÜÇLÜ KALEMLER Z RAPORU’NDA
Z Raporu’nun yazar kadrosu güçlü yorumlarıyla ekonomi gündemine damga vurmayı sürdürüyor. Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ve Shuriah Niazi yurt ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirirken; Dr. Mustafa Özel, Fromm ve Schumeceher’in yönetim felsefesini kaleme aldı, analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.