ARALIK 2021 - Sayı

DÜNYANIN YENİ ÜRETİM ÜSSÜ

Pandemiyle beraber Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri küresel tedarikte şüpheli hale geldi. Türkiye ise üretimini ara vermeden sürdürdüğü için güvenli tedarik merkezi oldu. Artan siparişler, ihracatta her ay yeni rekorların kırılmasını sağlarken, Türkiye’yi de üretim merkezi haline getirdi. Z Raporu yeni sayısında, yıldızı parlayan Türk sanayiini incelemeye aldı. Z Raporu’nun Aralık 2021 tarihli sayısı, gazete bayii ve seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Pandemiyle beraber, küresel tedarik zincirinde beklenmedik kırılmalar yaşandı. Üretimde yaşanan aksamalar, taşıma maliyetlerindeki olağanüstü artışlar ve siparişteki gecikmeler Çin’in yerine alternatif sanayileri gündeme getirdi. Bu noktada pandemiye rağmen üretimini aralıksız sürdüren Türkiye, küresel tedarikin güçlü halkası olarak dikkat çekiyor. Z Raporu da Aralık sayısında, pandemi nedeniyle küresel tedarik zincirlerinde Türkiye’nin lehine yaşanan değişime dikkat çekiyor.

TÜRKİYE TEDARİKTE ZİNCİRİN GÜÇLÜ HALKASI

Z Raporu, tedarik zincirinde Türkiye için oluşan fırsatı ‘Dünyanın Yeni Üretim Üssü’ başlıklı araştırmasıyla kapağına taşıdı. Pandemi nedeniyle üretimde yaşanan aksamalar, lojistik maliyetlerinin artması gibi nedenlerle dünyanın en büyük tedarikçisi olan Çin şüpheli tedarikçi konumuna geldi. Çin’de yaşanan sorunlar alternatif tedarikçileri öne çıkardı. Pandemiye rağmen üretimini aksatmadan devam ettirmesi, lojistik avantajları, esnek, güçlü ve kaliteli üretim altyapısı gibi avantajlar Türkiye’yi ön plana çıkardı. Sadece Avrupa pazarı değil, pek çok ülke yönünü Türkiye’ye çevirdi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye’ye ilginin artarak devam edeceğini söyledi.

METAVERSE İLE DEĞİŞEN DÜNYAYA HAZIR OLUN

Kelime anlamı itibariyle her ne kadar “evren ötesi” gibi Türkçeleştirme yapılabilse de, metaverse ile oturduğumuz yerden bambaşka bir dünya içinde yaşam formuna geçiş yapacağımız kurgusu son dönemde çokça tartışılır oldu. Her ne kadar Facebook’un Conneckt 2021 etkinliğinde Mark Zuckerberg tarafından dile getirilse de metaverse kavramı ve fikri ona ait değil, insanların sanal dünyada var olması üzerine düşüncelerin bilim kurgu eserlerinde sıklıkla işlendi. Ticari hayatı kökten etkileyecek metaverse, Z Raporu farkıyla ayrıntılı olarak Aralık sayısında yer alıyor.

HİDROKARBONDAN ZORLU ÇIKIŞ

COP 26 İklim Zirvesi’nde 40’tan fazla ülke, hidrokarbon tüketimini azaltarak, yenilenebilir enerji üretiminin dağıtımını hızla büyütme taahhüdünde bulundu. Herkes yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılmasında hemfikir, ancak bunun için yapılması gerekenler var. Z Raporu, temiz ve döngüsel bir ekonomi için sanayiyi harekete geçirerek yapılanmada düşük karbon ekonomisine geçişi kolaylaştıracak alternatif teknolojilere yatırımı özendirecek önerileri sayfalarına taşıdı. Okur dergide ayrıca COP 26 İklim Zirvesi’nde varılan anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgileri de bulacak.

DÜNYA E-ATIK ÇÖPLÜĞÜNE DÖNMEK ÜZERE

Teknolojinin yaygınlaşmasının bir sonucu olarak dünya, gittikçe artan elektronik atık sorunu ile karşı karşıya. Sadece geçtiğimiz yıl toplam 50 milyon ton elektronik atığın ortaya çıkması ve bu ürünlerin geri dönüşüne kazandırılamaması, çevre ve sağlık sorunlarına neden oluyor. 2050 sonunda atık miktarının 100 milyon tona yükseleceği tahmin edilirken, şu an için dünya çapında e-atıkların yalnızca yüzde 17’si geri dönüştürülebiliyor. Z Raporu Aralık sayısında, maddi değeri 62,5 milyar doları aşan e-atıkları incelemeye aldı.

GÜÇLÜ KALEMLER Z RAPORU’NDA

Güçlü yorumlarıyla gündeme damga vuran yazar kadrosuyla Z Raporu, Aralık sayısında da çok konuşulacak. Dergide her ay olduğu gibi Prof. Dr. Ömer Bolat, Semra Karabaş, Ali Saydam, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Doç. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Dr. Mamdouh G. Salameh, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi yurt ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdiler. Doç. Dr. M. Levent Yılmaz; yeni ekonomi politikası, Dr. Mustafa Özel; Japon yönetim felsefesi hakkında bilgi verirken, analist Cüneyt Paksoy da piyasadaki gelişmeleri yorumladı.