Aralık 2016 - Sayı 19

DERİN EKONOMİ’NİN ARALIK SAYISI BAYİLERDE!

BU AYKİ KAPAK DOSYASI “YENİ AŞIRILIKLAR ÇAĞI”

Türkiye’nin en saygın uluslararası ekonomi dergisi Derin Ekonomi, Trump’ın ABD Başkanı seçilmesini, AB’deki gelişmeleri, Şanghay Beşlisi tartışmalarını ve küresel ittifakların çözülüşünü “Yeni Aşırılıklar Çağı” başlığıyla kapağına taşıdı.

Partisi tarafından bile pek kabul görmeyen Donald Trump’ın ABD’ye başkan seçilmesi, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde aşırı sağ partilerin oy oranlarını artırmaları ve Brexit’ten sonra Avrupa Birliği’nin güç kaybedeceğine ilişkin değerlendirmeler aynı gerçeğe işaret ediyor: Küreselleşmenin ilk dalgası duvara tosladı, uluslararası ittifaklar çözülüyor, dünya yeni bir olağanüstü döneme gebe. 2017’ye girerken uluslararası ilişkilerde tehlikeli kopuşlara tanık olabiliriz.

Türkiye’nin en saygın uluslararası ekonomi dergisi Derin Ekonomi, belirsizliğin ağır bastığı bu çok boyutlu gündemi, Aralık 2016 sayısında “Yeni Aşırılıklar Çağı” başlığıyla kapağına taşıdı.

YENİ ORDUYA DOĞRU UYGUN ADIM MARŞ!

Dünyadaki bu hareketlilik Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Türkiye de yaşananlara kayıtsız değil, bölgesinin ve dünyanın güçlü bir aktörü olarak geleceğini sağlam adımlarla inşa etmeyi sürdürüyor. Bu adımların başında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılması ihtiyacı var. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, bu ihtiyacın aciliyetini bir kez daha hatırlattı.

Kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması, Jandarma’nın ve Sahil Güvenlik’in ordu bünyesinden çıkarılması, Milli Savunma Üniversitesi kurulması gibi devrim niteliğinde adımlar atıldı ancak daha yapılacak çok şey var. Savunma ve güvenlik uzmanlarının uyarısı, her şeyden önce askerin sivil iradenin üstünlüğünü içselleştirilmesi yönünde.

Derin Ekonomi’de yer alan kapsamlı savunma dosyası, hemen güneyimizde sürekli istikrarsızlık yaratan devletsiz iki büyük ülkenin varlığı, somut tehditlerin düzenli ordulardan ziyade terör örgütlerinden gelmesi gibi faktörler üzerinden yeni bir güvenlik stratejisinin izini sürüyor.

YAZAR KADROSU ZENGİNLEŞİYOR

Pek çok dosya ve analizle dolu Derin Ekonomi dergisinin Aralık 2016 tarihli sayısında ayrıca İbrahim Karagül, Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano ile Dimitri Triantaphyilou,Prof. Dr. Murat Yülek, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, İbrahim Acar, Doç. Dr. Kadir Tuna ve Aşkın Baysal yorumlarıyla yer alıyorlar.

Derin Ekonomi’nin zengin yazar kadrosuna bu ay yeni bir isim eklendi. Dünya ve Hindistan ekonomisini yakından takip eden Hintli gazeteci Shuriah Niazi, bu aydan itibaren düzenli olarak Derin Ekonomi sayfalarında olacak. Niazi’nin ilk yazısı “Tedavülden kaldırılan para fakirleri vurdu” başlığını taşıyor.