Aralık 2015 - Sayı 7

Süper lige hazırız

 Kapak Konusu:

 SÜPER LİGE HAZIRIZ

 Türkiye, ekonomisinde gerçekleştireceği sıçrama ile küresel süper lige hazırlanıyor. Ekonomiye özel bir önem verildiği her halinden belli olan yeni hükümetin kilit isimleri; yeni dönemle ilgili olarak en çok merak edilen sorulara cevap verdi.

Detaylı analizlerle Derin Ekonomi 7. sayısında

Körfez fonları makas değiştiriyor:

 Körfez fonları 2012 itibariyle gözle görülür şekilde makas değiştirmeye başladı. Artık yatırımlarını, eskisi gibi cazip getiriler vaat etmeyen ABD ve Avrupa tahvillerinde tutmak yerine; istikrarlı büyüme hikâyeleriyle yabancı yatırımcılar için birer liman haline gelen Türkiye gibi gelişen ekonomilere yöneltiyorlar.

Ersin Pamuksüzer: Aç Gözlü Kapitalistler de Bedel Ödüyor

 İş yaşamının üst düzey yöneticilerinden Pamuksüzer ile Meliha Okur ile söyleşisi Derin Ekonomi 7. sayısında.

Vurmak ya da Vurmamak:

İşte bütün mesele buydu. Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 tipi uçağını etkisiz hale getirmek dışında başka bir alternatifi var mıydı? Türkiye ve Rusya savaşa mı giriyor? Gelişmelerden, Türkiye-Rusya ekonomik ve diplomatik ilişkileri nasıl etkilenecek? Bu kış üşüyecek miyiz? Türkiye haklıysa, bu yaygara neden?

Ya bu balonlar patlarsa:

Ekonomi dünyası küresel finansın kısa vadeli hareketleriyle uğraşa dursun özellikle Batı’da belki de sistemik risk açısından daha tehlikeli olan bazı balonlar uzun zamandır tehlike sinyalleri veriyor.

Yeni Dünya Düzeninin Yeni Kılavuzu:

BM; 25 Eylül’de 17 ana hedef ve 169 sürdürülebilir gelişme hedefini; Ajanda 2030 adıyla duyurdu. Ancak evrensel ajandanın hedeflerini iyi okumak gerekiyor. Hedefler incelendiğinde aslında birtakım saklı amaçlar içerdiği görülüyor. Peki, yeni kılavuz nasıl okunmalı? Ayrıntılar Kaan Sarıaydın’ın kaleminden Derin Ekonomi 7. sayısında.

 Destekliyorlar ama evleri ellerinden gidiyor! Yunanistan’daki halkın nabzını tuttuk.

Kısa menzilli uçak pazarı hareketlendi

Dünyanın silahı Asya’ya gidiyor

Glencore’un Nickel’i İçin Mücadele

Ve daha fazlası Derin Ekonomi 7. Sayısında…

İbrahim Karagül

Ömer Bolat

Mamdouh G Salameh

Abdul Bari Atwan

Ali Saydam

Dimitri Triantaphyllou

Kerem Alkin ve

Murat Yülek de yazılarıyla Derin Ekonomi 7. sayısında.