AĞUSTOS 2022 - Sayı

DÜNYA YAVAŞLIYOR

Ekonomi dergisi Z Raporu’nun ağustos sayısı raflarda yerini aldı. ‘Dünya yavaşlıyor’ kapak dosyası ile okuyucularının karşısına çıkan Z Raporu, ayrıntılı analizleri ile ekonomideki son gelişmeleri yansıtmaya devam ediyor.

Kovid-19’un neden olduğu arz-talep dengesizliği, ardından gelen savaş ve karşılıklı yaptırımlar tüm dünyada enflasyonu, son yılların rekor seviyelerine taşıdı. Enflasyondaki tarihi seviyelerle mücadele etmek için merkez bankaları yine son yılların en sert faiz artırımlarını gerçekleştiriyor. Merkez bankalarının faiz artırımları beraberinde ekonomileri yavaşlatıyor. Z Raporu’nun kapak dosyasında da ortaya çıkan tablo, pandemi sonrasında dünyada siyah kuğuların yol açtığı resesyon başlığı ile okuyucuların beğenisine sunuluyor.

YENİ KÜRESEL TİCARET DÜZENİ: TİCARET KALIPLARI DEĞİŞİYOR

Z Raporu’nda bu küresel ticarette ortaya çıkan yeni düzen de masaya yatırılıyor. Pandemi ve savaş ile karşı karşıya kalan ithalatçı ülkelerin ticaret terazisi yön değiştirirken, Almanya 30 yılın ardından ilk kez dış ticaret açığı verdi. Ticaret kalıplarının değişimi olarak nitelendirilen bu gelişmeler, Z Raporu’nun yeni sayısında uzman isimlerin katkıları ile inceleniyor.

AVRUPA’DA ENERJİ KORKUSU

Doğalgaz krizi yaşayan Avrupa kavurucu sıcaklarla boğuşurken, dünya çapında birçok bölgede aşırı iklim olayları yaşanıyor. Doğalgazın kışın karne ile verilmesi tartışmalarının yaşandığı Avrupa’da enerji krizinden en az yara ile çıkmak isteyen hükümetler ve yerel yönetimler ise enerji kıtlığı karşısında acil durum ilan ederek tasarrufa yönelik farklı tedbirler almaya başladı.

PROF. DR. ÖMER BOLAT: YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN HER ZAMAN DESTEKÇİSİYİZ

Albayrak Grubu CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat Türkiye’de devletin tarımsal üretimde tedarik zincirinin korunması noktasında gayretli çalışmalarının tüm dünya tarafından takdirle karşılandığını anlattı. Devletin ekilmedik bir metrekare alan kalmaması için uğraştığını ve enflasyon üzerinde gıda fiyatlarının baskısını azaltmayı hedeflediğini vurgulayan Bolat, salgın döneminde tarımın öneminin yeniden anlaşıldığını da söyledi.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu ağustos sayısında kapsamlı dosya ve ekonomik araştırmaların yanı sıra Mondihome Genel Müdürü Cüneyt Ocak ve Casper Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İletişim Direktörü Ahmet Beliktay söyleşileri de yer alıyor. “Dikkat Borç Bataklığı Çıkabilir” başlıklı dosyada en fazla borçlu ülkeler incelenirken, ‘Yeni gelir kapısı: Veri paylaşımı’ dosyasında ise veri paylaşımı yapan şirketlerin iş modeli değerlendiriliyor. Uzay madenciliği, tekstilde altın dönem ve Reckitt tarafından başlatılan yarının suyu hareketi ve elektrikli şarj istasyonları dergide bu ay yer alan diğer bazı ilgi çekici konu başlıkları… Ayrıca Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin turizm pazarlamasında deneyimin önemini inceleyen dosyasının yanı sıra Areda tarafından gerçekleştirilen makarna sektör araştırması da Z Raporu’nda okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal ve Prof. Dr. Metin Toprak gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, Nasrettin Hoca’nın yönetim felsefesini yazdı. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumladı.