SOSYAL MEDYA REKLAM YATIRIMLARINDA HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

BUGÜN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDA 3,8 MİLYARA YAKIN İNSAN AKTİF OLARAK YER ALIYOR. BU RAKAM, TELEVİZYON DAHİL BAŞKA HİÇBİR MECRA İLE ELDE EDİLEMEYECEK OLAĞANÜSTÜ BİR REKLAM POTANSİYELİ ANLAMINA GELİYOR. BU BÜYÜK İMKANDAN YARARLANMAYAN REKLAMVEREN YOK GİBİ. NİTEKİM, SOSYAL MEDYAYA YAPILAN GLOBAL REKLAM YATIRIMLARININ YIL SONUNA KADAR 100 MİLYAR DOLAR SINIRINI AŞMASI BEKLENİYOR.

FATMA NUR DİNÇ

Sosyal medya hayatın büyük bir parçası ve yaklaşık 3,8 milyar aktif kullanıcısı ile dünyanın en hızlı büyüyen teknolojik uygulamalarından biri. Bunun farkında olan pazarlamacılar da sosyal medya reklamlarına odaklanıyor. Şirketler hedeflenmiş reklamlarla, demografi, ilgi alanları ve davranışları baz alarak spesifik kitlelere hitap edebiliyor.

Önde gelen şirketler daha çok müşteriye erişmek için sosyal medyanın gücünü halihazırda kullanıyor. Sosyal medyada reklam harcamalarında yıllık bazda yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme söz konusu. Sosyal medya reklam harcamaları 2019’da 89 milyar dolara ulaştı. Tahminlere göre, bu reklam harcamaları yıllık yüzde 8,7 büyüme oranı görecek ve muhtemelen 2020 yılına kadar 102 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Sosyal medyanın gücünün farkında olan pazarlamacılar, sosyal medya reklamcılığına daha fazla harcama yapıyor. Dijital pazarlama, medya ve ticaretle ilgili öngörüleri ve trendleri sağlayan pazar araştırma şirketi eMarketer’ın raporuna göre, 2018 yılında İngiltere’deki toplam dijital reklam harcamalarının dörtte biri sosyal medya platformlarına yönlendirildi.

AĞIRLIK MOBİLDE

Mobil kullanıcılar, sosyal reklamcılık gelirinin çoğunluğunu oluşturuyor. 2019 yılında Facebook reklam gelirinin yüzde 94’ü mobilden geldi. İnternet kullanıcısı başına ortalama reklam harcaması, mobil cihazlarda 2018’ de 13,49 dolardan 2019’da 15,40 dolara atlayarak kademeli bir artış gösterdi. 2020’de ise reklam verenlerin mobil internet kullanıcısı başına 16,85 dolar harcaması bekleniyor.

Alışveriş yapılabilir reklamlar ve hikayelerdeki reklamlar gibi yeni dijital video reklam biçimlerinin benimsenmesinde de önemli bir artış var. Pazarlamacılar dijital video bütçelerini geçen yıla göre yüzde 25 artırdı. 2019 yılında video reklam harcamaları, toplam reklam harcamalarının yüzde 28,7’sini oluşturdu. Pazarlamacıların sosyal medya video reklamlarına olan ilgi ve yatırımlarının 2020’de daha da artması bekleniyor.

YOUTUBE REKLAM GELİRLERİNİ İLK KEZ AÇIKLADI

Google ve YouTube’un sahibi olan Alphabet şirketi, video paylaşım sitesinden elde ettiği gelirle ilgili ilk kez kamuoyuna açıklama yaptı. 2018 yılına ait reklam gelirinin detaylarını da veren Alphabet, dünyanın en büyük popüler video barındırma sitesi YouTube’un 2018 yılında 11 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini açıkladı.

Reklam gelirlerini sadece 1 yıl içerisinde yüzde 36 arttırmayı başaran YouTube 2019 sonunda 15,5 milyar dolar reklam geliri elde etti. YouTube’un ne kadar reklam geliri elde ettiği uzun zamandır teknoloji dünyasını meşgul eden bir soruydu. Reklamcılık ilk kez YouTube’da Ağustos 2007’de kullanıma sunuldu. 13 yıllık bekleyişin ardından nihayet bu soru yanıtlanmış oldu.

Devamı Z Raporu Dergisi Mart 2020 sayısında…