ÖZEL GÜN KAMPANYALARI TÜKETİCİYİ YORUYOR

YILBAŞI, SEVGİLİLER GÜNÜ, ANNELER GÜNÜ, BABALAR GÜNÜ, KADINLAR GÜNÜ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE DAHA NİCESİ… TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİRÇOK ÖZEL GÜN, İNSANLAR İÇİN İFADE ETTİKLERİ ANLAMLARIN ÖTESİNDE, PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN ‘SATIŞ PATLATMA’ ŞENLİĞİNE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA. YAPILAN KAMPANYALAR, CİROLARA OLUMLU YANSIYOR KUŞKUSUZ ANCAK TÜKETİCİLERDE DE CİDDİ BİR GÜVENSİZLİK VE YORGUNLUĞA YOL AÇIYOR.

EZGİ ÇAY

Son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘özel günler’ daha ‘gürültülü’ ve yaygın şekilde kutlanıyor. Özel günlerin, ifade ettikleri anlamların ötesinde en dikkati çeken yönleri ise ‘tüketimi’ artırmaları…

Şirketlerin iddialı kampanyaları ile de desteklenen özel günler, büyük bir satış furyasına sahne oluyor. Bugünlerde, sektöre göre satışlarda 3-4 kat, hatta daha fazla artışlar gözlenebiliyor. Kısacası özel günler kendi içlerinde ciddi bir ‘özel gün ekonomisi’ yaratmış durumda. Türkiye’de bu potansiyeli keşfeden şirketler, tüketim talebinden yararlanmak ve bunu daha da artırmak için büyük çaba sarf ediyor. Bu günlere özel hazırlıklar, özel kampanyalar, özel üretimler ya da özel programlar yapılıyor.

SEVGİLİLER GÜNÜ EKONOMİSİ HIZLI BÜYÜYOR

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, bu yılki sevgililer gününde kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı gününe göre yüzde 28 artarak 3,3 milyar liraya yükseldi. Tüm özel günler arasında en fazla harcama bugünde yapılıyor. Son sevgililer gününde 11 ila 12 milyar TL’lik bir toplam ciro elde edildiği tahmin ediliyor.

Bu yılki 14 Şubat günü için en fazla kuyumculuk sektöründe harcama yapıldı. Sevgililer gününü içeren 8-14 Şubat haftasında kartlarla yapılan ödemelerde bir önceki haftaya göre en fazla artış yüzde 65’le kuyumculuk sektöründe yaşandı. Bu sektörü yüzde 7’şer artışla elektronik eşya ve sağlık ürünleri, kozmetik sektörleri takip ediyor. 7-14 Şubat haftasında elektronik eşya sektöründe 1 milyar 217 milyon lira, sağlık ürünleri-kozmetik sektöründe 934 milyon lira ve kuyumculuk sektöründe ise 742 milyon lira kartlı ödeme gerçekleşti.

‘ŞAHANE CUMA’DA SATIŞLAR PATLADI

Türkiye’de ‘süper cuma’, ‘şahane cuma’ gibi isimler de verilen uygulamalar hızla yayılıyor ve sektördeki hareketliliği artırıyor. Cumadan sonra tüm hafta sonuna yayılan ‘alışveriş festivali’nde mağazalar, birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Perakendeciler, bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü. 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Geçen yılın aynı gününe denk gelen cuma ile karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken, bu artış, Türkiye’nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin de bir göstergesi oldu.

Devamı Z Raporu Dergisi Mart 2020 sayısında…

Dikkat çekenler...