Yapay zeka dijital pazarlamayı dönüştürdü

MARKALARIN SATIŞLARINI ARTTIRMAK İÇİN TAKİP ETMESİ VE UYGULAMASI GEREKEN DİJİTAL PAZARLAMA VE REKLAM STRATEJİLERİ TEKNOLOJİNİN İLERLEMESİYLE DEĞIŞİME UĞRAMAYA DEVAM EDİYOR. YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİLERİNİ AKTİF KULLANAN MARKALAR MÜŞTERİLERİYLE İLİŞKİLERİNDE DAHA ETKİLİ SONUÇLAR ELDE EDİYOR.

DUYGU BULKAN

Yapay zekanın kullanım alanı her geçen gün genişlerken dijital pazarlama ve reklamcılık alanı da bu gelişmeden payını aldı. Pandemi süreci, özellikle teknoloji ve dijital hizmetlerin sunduğu daha kişiselleştirilmiş ve verimlilik odaklı uygulamalarla markalarla müşteri ilişkilerini farklı bir boyuta taşıdı. Bu doğrultuda pandemi sonrası müşterileriyle etkileşimini artırmak isteyen markaların değişime önayak olması ve bu uygulamaları hayata geçirmesi bekleniyor.

Yapay zekanın, özellikle veriye dayalı ve tekrarlayan görevleri akıllıca otomatikleştirerek pazarlamacılar için maliyetleri azaltabileceği ve geniş ölçekte tahminler yapma kabiliyetleriyle marka satışlarına ve gelirlerine katkı sağlaması öngörülüyor. Örneğin yapay zeka sayesinde müşterilerin alışveriş alışkanlıkları ölçülebiliyor ve bu sayede kişiye özel öneriler sunulabiliyor, sohbet robotları geliştirilebiliyor veya kişiye özel e-posta pazarlaması yapılabiliyor.

Yapay zekanın dijital pazarlamaya dahil olmasıyla birlikte şirketler özellikle reklam ve hizmetlerin kişiselleştirilmesinde çok daha efektif sonuçlar almaya başlıyor ve bunun sonucunda da gözle görülür performans artışları elde ediyor. Diğer taraftan, pandemi öncesinde zaten birçok marka yapay zeka teknolojisini benimsemiş ve kullanmıştı. Dünyaca ünlü perakende zincirleri ürünlerini sanal ortamda denemelerini sağlamak için showroomlar geliştirdiği gözlemleniyor.

DİJİTAL PAZARLAMA VE REKLAMDA YAPAY ZEKANIN 3 KRİTİK KULLANIM ALANI

Yapay zekâ teknolojilerinin dijital pazarlama ve reklamda kullanımının, pazarlamacıların kişiselleştirme stratejileri ve müşteri yolculuğunu iyileştirme hedefleriyle yakından ilgili olduğunu söyleyen Adform Türkiye Ülke Müdürü Cem Eroğlu, Gartner’ın güncel bir araştırmasını referans vererek, dijital pazarlama liderlerinin yüzde 84’ünün yapay zekâ teknolojilerini kullanmanın, pazarlamanın gerçek zamanlı, kişiselleştirilmiş deneyimler sunma yeteneğini geliştirdiğine inanılmasını sağladığını belirtiyor. Yapay zekanın bu bağlamda en büyük katkısının, pazarlama faaliyetlerine otomasyon, ölçeklenebilirlik ve verimlilik getirmesi olduğunu ifade eden Eroğlu, “bu dijital pazarlama ve reklam süreçlerin tüm alt kırılımları için de geçerli” diye sözlerine devam ediyor. Eroğlu, “İster e-posta ister sosyal medya pazarlaması yapıyor olun; yapay zekâ, müşteri etkileşimlerinde yer alan varsayımların çoğunu ortadan kaldırıyor ve veri odaklı bir yaklaşım ile pazarlama süreçlerinizi optimize ediyor” diye ekliyor.

İÇERİK KÜRATÖRLÜĞÜ VE ÜRETİMİNDE EN ÖNEMLİ ARAÇ

Son dönemin büyüyen trendlerinden birisinin de içerik pazarlaması olduğuna dikkati çeken Eroğlu, “Markalar sahip olduğu birikimleri bu sayede etkili bir pazarlama aracına dönüştürebiliyorlar. Yapay zekâ, bu noktada işin hem küratörlüğünü yapma hem de içerikleri oluşturma potansiyeline sahip. Dahası yapay zekayı kullanarak ortaya çıkardığınız içerikleri, yine bu teknoloji ile doğru mecralarda doğru hedef kitlelere ulaştırabiliyorsunuz” diye ifade ediyor.

Devamı Z Raporu Dergisi Kasım 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...