DÜNYA KUPASI’NDAN UNUTULMAZ REKLAMLAR

Dünya Kupası, dünyanın en büyük futbol şöleni elbette, ancak onun da ötesinde bir numaralı televizyon fenomeni aynı zamanda. Futbol panteonunun zirvesindeki yıldızların milli takım formalarıyla arz-ı endam ettiği bu dev organizasyon, ülke takımları katılsın veya katılmasın, kürenin dört bir yanındaki milyarlarca izleyici tarafından büyük bir dikkat ve heyecanla izleniyor.

Aşkın Baysal 

Bu yılki turnuvanın net izlenme verilerini elde etmek için final maçının son düdüğünün çalmasını beklemek gerekiyor ancak bir önceki Dünya Kupası’nın istatistikleri çok şey anlatıyor. FIFA ve Kantar Media araştırma şirketinin verilerine göre, Brezilya’da düzenlenen 2014 şampiyonası, dünya çapında toplam 3,2 milyar insana erişti. Arjantin ve Almanya arasında oynanan ve Almanya’nın zaferi ile sonuçlanan final maçını evinden izleyenlerin sayısı bile 695 milyonu bulurken, karşılaşmayı dışarda seyredenler katıldığında bu rakam bir milyar kişiyi kolayca aşıyordu.
Turnuva, sadece televizyon gibi geleneksel mecralardan değil, internetten ve mobil cihazlardan da yoğun bir ilgiyle takip edildi. Yine Kantar Media verilerine göre dünya çapında 280 milyon kişi maçları internetten veya akıllı telefonlarından izlemeyi tercih etti.
Bu kadar çok yıldızın, çok gözün ve yüksek heyecanın bir araya geldiği bir ortam, tüm reklam verenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Turnuvaya sponsor olan markaların adı coşku dolu anlar eşliğinde hafızalara kalıcı bir şekilde nakşolurken, turnuva için özel olarak hazırlanan, çok yaratıcı fikirlere dayanan, bol yıldızlı ve yüksek kaliteli reklamlar da ilgiyle izleniyor.
Dünya Kupası ve reklam deyince akla ilk olarak spor giyim markaları geliyor belki ama yiyecekten içeceğe, otomotivden finansa kadar farklı alanlardan pek çok marka, bu büyük iletişim arenasında yer almak için milyonlarca dolar harcamaktan sakınmıyor.
2018 REKLAM YILDIZI COCA-COLA
Bu yıl Rusya’da düzenlenen turnuva, ilk maçlar itibariyle sportif anlamda gayet tatmin edici bir düzeyde seyrediyor denebilir belki ama reklam anlamında büyük heyecan yaratan çok fazla iş yok gibi. Coca-Cola’nın AC/DC klasiği ‘Are You Ready?’ şarkısını da kullandığı ‘Stock up’ reklamı yüksek nitelikli bir iş olarak kaydedilmeye değer. Buenos Aires’te bulunan Mercado McCann ajansı tarafından hazırlanan ve tüm dünyada gösterilen reklam, arada Coca-Cola alayım derken golleri kaçıranlara, ‘Aman, şimdiden stoğunuzu yapın!’ telkininde bulunuyor.
Bu yılki Dünya Kupası’nda reklam anlamında yaşanan vasatlığı fırsat bilerek biraz geçmişe bakalım. Zira arşivlerde hafızalardan kolay kolay silinmeyecek pek çok Dünya Kupası reklamı mevcut. İşte onlardan bazıları…

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Temmuz 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...