İpek Yolu, Dünyanın Kalbini Ele Geçirme Planı

Nedret Ersanel

Rusya ve Çin’in üzerinde anlaştıkları ‘İpek Yolu’ Orta Asya’nın hem “dünyanın kalbi” haline dönüşmesine hem de bu kalbe giren ve çıkan damarların Pekin ile Moskova’nın elinde bulunması anlamına geliyor. Avrasya Ekonomik Birliği bu demek. Keza Şanghay İşbirliği Örgütü de öyle…

 

usya hakkında konuşmak mı istiyorsunuz? Olur. Ancak Rusya üzerine konuşmanız önemli değil. Bunu kiminle yapacağınız önemli. Ya Amerikalılar ya da daha iyisi İngilizleri dinlemeniz lazım.. Kremlin’in hem ruhunu hem planını en iyi onlar bilir çünkü.

Örnek mi?.. Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının ilk gününden şu ana değin aldığı sistematik ve birden çok ülkeden gelen eleştiri, “DAEŞ’e değil, Esad’ın ömrünü uzatacak ve hatta ona yeni alanlar açacak, rejime muhalif tüm güçleri ve hatta ‘bağlantısız’ olanları da süpürecek saldırılar düzenlediği iddiasıydı. İddia olmadığı sonradan çok net anlaşıldı.

Amerika’nın Cumhuriyetçi/muhafazakar kanallarından en popüleri Fox TV’ye konuşan bir hükümet yetkilisi; “Putin, özellikle bizim güçlerimizi hedef alıyor. ‘Bizim çocuklar’ tarifine hiç de yabancı olmayan bir ülke olarak kastedilenin ne olduğunu biliyoruz; “CIA’in eğittiği ajanlardan 150 tanesini öldürdü. Özellikle bizim güçlerimizi hedef alıyor. Yani Kremlin’in DAEŞ düşmanlığı ‘dostlar alış-verişte görsün’. Aslında Amerika’yı öldürüyor. ”

“Bizim çocuklar” denileni sınırlamayın sakın. Eğitilip-donatılanlar tamam. Ama bir de “bizatihi onların çocukları” var. Askeri danışmanlar, sahadaki istihbarat ajanları ve haklarındaki iddialar ayyuka çıkmış-en meşhur ve meşumları Black Water/Kara Sular-“paralı askerleri”…

 

Devamı Derin Ekonomi Dergisi 8. sayısında

 

 

 

Dikkat çekenler...