TÜRKiYE’NiN UZAK KOMŞULARI

Coğrafi sınırımız olmamasına, hatta aramızda binlerce kilometrelik mesafeler olmasına rağmen, Türkiye’ye fiziki komşularından daha yakın duran birçok ülke var. Pakistan, Sudan, Somali, Güney Kore, Katar hemen akla gelen örnekler. Bu uzak komşularımızla aramızda yalnızca gönül bağı yok, özellikle son dönemde iyice canlanan güçlü ekonomik ve ticari işbirlikleri de var.

Ebru Çolak

Öyle ülkeler düşünün ki, birbirlerinden binlerce kilometre uzakta olsalar bile, aralarındaki dostluk, sıcaklığını kaybetmeden on yıllarca sürsün. Pakistan, Güney Kore, Katar, Somali ve Sudan gibi ülkelerle, günümüzün uluslararası ilişkiler çerçevesinde çok fazla rastlanmayan kalıcı ve değerli dostluklarımız var. Sadece devletler düzeyinde değil, halklar nezdinde de karşılık bulan bu tarihi dostluklar, yıllar geçtikçe perçinlenmiş. Tarihten gelen dostluklarımızın olduğu bu ülkelerle aramızdaki kardeşlik, son dönemde atılan adımlarla, sağlam stratejik ve ekonomik ortaklıklara da dönüşüyor.

KATAR: SELAM EY OSMANLI!

Körfez’de geçtiğimiz aylarda yaşanan ve etkileri hâlâ devam eden diplomatik krizde Katar’ı yalnız bırakmayan Türkiye’ye sosyal medyadan teşekkürlerini ileten mesajlar atan Katarlılar, Ankara’dan giden gıdaların fotoğraflarını “Selam ey Osmanlı” notuyla paylaşıyordu. Türkiye’nin 24 saatte Katar’ın yardımına yetişmesi dış basına da yansıdı. Katar, zengin petrol ve doğalgaz kaynakları ile dünyada kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Güçlü bir ekonomiye sahip olmanın yanısıra, Ortadoğu’daki bölgesel sorunlara yönelik aktif bir dış politika izliyor. Ülke son dönemde, özellikle Mısır, Suriye, Filistin gibi çevresindeki ülkelerde yaşanan krizlerin çözümüne yönelik çabalarıyla dikkat çekiyor. Özellikle son 10 yılda sürekli tırmanan bir grafik izleyen Türkiye-Katar ilişkileri, her iki ülkenin de dış politika başarılarında önemli bir yere sahip. Ekonomik, politik, bölgesel ve askeri alanları kapsayan bu ilişkilerin ortak vizyon ve değerler üzerine kurulması, aradaki dostluk ve işbirliğini çok sağlam ve güvenilir kılıyor. Türkiye’nin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok’un ifadesiyle, “İlişkilerimiz mükemmel diye tanımlayabileceğimiz seviyeye ulaşmış vaziyette. İki ülke ilişkileri son zamanlarda yapılan işbirliği çalışmalarıyla birlikte en üst seviyeye ulaşmış durumda. İki ülke arasında karşılıklı ziyaretler, teknik heyet ziyaretleri, en yüksek düzey ziyaretler gerçekleştirilmekte.”

Devamı Derin Ekonomi Mart 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...