ÜÇ VAKTE KADAR YILDIZI PARLAYACAK MESLEKLER

Uzmanlara göre, endüstri 4.0’ın oluşturacağı genel resim çok da kötü görünmüyor. Özellikle IT ( Bilgi İşlem ) ve Ar-Ge alanlarında belirli iş profilleri için durum parlak.

Ebru Çolak

dosya

Yeni endüstri devrimi hızla ilerlerken gelişen teknoloji iş tanımları ve çeşitlerinde değişiklikler oluşturuyor. Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Endüstri 4.0’ın veya Nesnelerin İnterneti’nin var olan mesleklerin geleceğini nasıl değiştireceği merak konusu olmaya devam ediyor. Endüstri 4.0’ın oluşturacağı genel resim çok da kötü görünmüyor. Özellikle IT ( Bilgi İşlem ) ve Ar-Ge alanlarında belirli iş profilleri için durum parlak.

Endüstriyel veri bilimciliği
E-ticaret şirketlerinde güçlü bir şekilde büyüyen bir iş profili olan Veri Bilimciliği, veriyi çıkarıp hazırlamak, gelişmiş analizler yürütmek ve elde edilen sonuçları ürün ve üretim sürecini geliştirmek için kullanılıyor. Üretim süreci ve IT sistemlerine hâkim olmak zorunda olan Veri Bilimciler, önemli sorunların devamlı şekilde üstesinden gelme konusunda esnek olma, uzaktan veya yerinde çalışabilme yeteneklerine sahip olmalı. Endüstriyel veri bilimciler üretim süreci ve IT sistemlerine de hâkim olmak zorunda.

Robot koordinatörlüğü

Yarı otonom, otonom ve insansı robotların fabrikalarda üretim alanlarına inmeye başlamasıyla ortaya çıkan Robot Koordinatörleri robotları denetlemek, arıza ve sinyallerine karşılık verme sorumluluğu üstleniyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Haziran 2017 sayısında….