ZEYTİN DALI OPERASYONU KANTON ÇÖKÜYOR HARİTALAR MASADAN KALKIYOR

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı’nı, ABD’nin terörist ordu girişimini devreye soktuğu kritik bir virajda başlattı. Türkiye bu harekatla, aynı zamanda, Suriye’de siyasi çözümün konuşulacağı Soçi Zirvesi’ne bir hafta kala terörist örgütlere meşruiyet kazandırma planlarını masadan kaldırdı. Suriye’deki Türkiye-Rusya-İran ittifakının en çok saldırıya maruz kaldığı bir dönemde gerçekleşen harekatın başlamasının hemen ardından, uluslararası güçler arasında diplomasi trafiği arttı, kapalı kapılar ardında yeni bir pazarlık süreci başladı. Suriye’de şimdi kartlar yeniden karılıyor, değişen duruma göre saflar yeniden belirleniyor. Diplomasi çarkları hızla dönüyor, ortaklıklar sorgulanıyor.

Kıymet Sezer / Ankara 

TSK, Afrin’deki DEAŞ, PKK, KCK, PYD-YPG terör unsurlarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı başlattı. Zeytin Dalı Harekatı, Suriye kuzeyindeki terörist kantonlara ilk müdahale oldu. Aylarca süren yoğun diplomasi ve hazırlık sürecinin ardından düğmeye basıldı.
Türkiye, Suriye’de siyasi çözümün konuşulacağı Soçi Zirvesi’ne bir hafta kala terörist örgütlere resmiyet kazandırma planlarını masadan kaldırdı. Zeytin Dalı Harekatıyla Ortadoğu petrollerini Akdeniz’e ulaştırma planlarında da, işaret edilen koridorun en kritik halkası dağıtıldı. Suriye’de şimdi kartlar yeniden karılıyor, değişen duruma göre saflar yeniden belirleniyor. Diplomasi çarkları hızlı dönüyor, ortaklıklar sorgulanıyor. Türkiye, kurulacak yeni düzenin hangi ayağında yer alacak, bunu zaman gösterecek. Ancak bilinen tek şey Türkiye bugün dünya düzeninin yeniden kurulduğu masalarda çok daha güçlü.
YPG’YE YÖNELİK SÖYLEMLERİ DEĞİŞTİREN HAMLE
Afrin Harekatı, aylar süren diplomatik ve askeri hazırlıkların ardından başlatıldı. Terörist örgütlerden en çok zararı gören ülke olarak meşru müdafaa hakkını her platformda vurgulayan Türkiye, Astana garantörlerinin sahada yol açmasıyla birlikte Zeytin Dalı Harekatı’nda düğmeye bastı.
Bu süreçte PKK/YPG’yi kendi safına çekemeyeceğini anlayan Rusya, Türkiye’nin yanında yer aldı. Afrin’de teröristlerin güvencesi gibi görülen bölgedeki Rus askerleri geri çekildi. İran’dan gelen çatlak sesler de fazla yükselmeden söndü. Türkiye’nin operasyon hakkında bilgilendirdiği Avrupa ülkeleri ile NATO ve BM gibi uluslararası kuruluşlardan, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına saygı mesajları geldi. YPG’ye ilişkin söylemler değişmeye başladı. Terörist lobilerin etkin olduğu Hollanda “YPG de masum değil” diyerek, terörist örgütün yol açtığı güvenlik sorununu ilk kez açıkça ifade eden Avrupa ülkesi oldu.
TÜRKİYE MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANIYOR
Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’yi içeriden ve dışarıdan tehdit eden DEAŞ, PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütlerine karşı, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624, 2170, 2178 sayılı kararları ve BM Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinde düzenlenen ‘meşru müdafaa hakkı’ çerçevesinde başlatıldı. Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğu vurgulandı ve amaç dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak ve bölgeye huzur ve istikrarın gelmesini sağlamak olarak deklare edildi.
Harekatın bir diğer amacı ise NATO’nun güneydoğu sınırlarını terörist örgütlerden arındırmak suretiyle, teröre karşı dünya barışının korunması olarak belirlendi. Harekatın adından da anlaşılacağı gibi, barışı amaçlayan bu harekatta Türkiye’nin karşısına dikilebilecek hiçbir güç yoktu. “Hava gücüyle giremez” denilen Suriye hava sahasına giren Türk savaş uçakları, terörist mevzileri, sığınakları, barınakları, silah ve mühimmat depolarını yerle bir etti. Terörist örgütler ve onları Suriye’ye sokan büyük devletler Türkiye’nin kararlılığını gösteren bu hamle karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.
Daha önce “DEAŞ dışında başka çatışmalara destek verilmeyeceğini” duyuran uluslararası koalisyonun başı ABD’den bu kez işbirliği çağrıları gelmeye başladı. Türkiye ise bu teklife net yanıt verdi: Teröristlere verdiğiniz silah ve mühimmatları geri alın, işbirliğine hazırız.
KANTONLARA İLK MÜDAHALE
Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’nin Suriye kuzeyinde oluşturulan terörist kantonlara ilk doğrudan müdahalesi oldu. Son bir yılda PYD/YPG tarafından 700 kez saldırıya uğrayan Türkiye, Afrin’den sonra hedef olarak Münbiç ve Fırat’ın doğusunu da göstererek küresel teröre karşı savaş başlattığını tüm dünyaya ilan etti.
Suriye’deki tek güvenli bölge olan Azez-Cerablus hattında huzur ve güvenlik içinde yaşayan Suriye halkı da operasyona tam destek verdi. Afrin Harekatıyla güvenli bölge Cerablus-Azez-Afrin-İdlib istikametinde büyük bir genişliğe ulaşmış olacak. Terörist örgüt PKK/PYD’nin Suriye kuzeyinde demografik yapıyı değiştirme çabasıyla topraklarına geri dönmelerine izin vermediği halk kitlelerinde başlayan isyan dalgasının ve Afrin Harekatının, terörist örgütün Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki varlığı üzerinde de büyük baskı oluşturacağı belirtiliyor. Türkiye’nin Suriye halklarının taleplerini dikkate alması konusunda her fırsatta uyardığı ABD ise, bugüne kadar göz ardı ettiği Suriye halklarının baskısını son dönemde çok daha fazla hissediyor

Devamı Derin Ekonomi dergisi Şubat 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...