YILIN EN UNUTULMAZ REKLAMLARI

Yerli reklam yarışmalarına ne ölçüde yansıdığı tartışılır ancak Türkiye reklam sektörü 2015’te kayda değer bir yaratıcı performans sergiledi.

Aşkın Baysal

Elimizde, bu yılki yaratıcı performans yüksekliğini teyit eden çok önemli bir global kanıt mevcut. Dünyanın bir numaralı reklam ve yaratıcılık organizasyonu Cannes Lions Festivali’nde, bu yıl ilk kez Türkiye’den katılan bir işe büyük ödül verildi. Team Red ajansının Vodafone’la birlikte hazırladığı, kadınlara yönelik şiddeti engellemeye yönelik uygulama ‘Kırmızı Işık’, festivalin Medya kategorisinin Grand Prix’ini ülkemize getirdi. Böylece diğer reklam ajansları için de yeni bir başarı eşiği belirlenmiş oldu. Biten yılın en iyi işlerini sayarken Kırmızı Işık projesini hem gündemine aldığı kadına şiddet meselesi hem de Cannes’da aldığı ödül itibariyle başa koymak gerekiyor elbette. Yılın akılda kalan diğer işlerini sıralamak gerektiğinde ise benim aklıma önce şu yaratıcı çalışmalar geliyor…

 

2015-08-03-1438583639-129635474
Yaratıcı uyarı tabelaları
(Vodafone)
Bu yıl yaratıcı enerji televizyon, gazete, internet, açıkhava gibi klasik mecralarla sınırlı kalmadı, hiç beklemediğimiz noktalarda da karşımıza çıktı. Yine Vodafone için ama bu sefer Tribal İstanbul ajansının yaptığı bir çalışma, işin ehli reklamcılar dahil birçok kişi hayranlık uyandırdı. Ajans bu yıl, diğer pek çok işin yanısıra Vodafone’un Beşiktaş stat sponsorluğu çerçevesinde yaptığı çalışmayla dikkat çekti. Stat inşaatında çalışan işçilere yönelik iş güvenliği tabelalarının metinleri görülmeye değerdi. Tabelalarda “Dikkat kaygan zemin. Burada 26 Avrupa takımı kupaya veda etti”, “Kulaklıksız çalışma! Burada 132 desibellik tezahüratla rekor kırıldı”, “Solunum cihazı kullan. Burada Kiev karambolü yaşandı”, “Yüksek sesle konuşma. Burada Baba Hakkı bir bakışıyla koca tribünü susturdu” gibi olağanüstü güzellikte uyarılar yer aldı.

 

ozcan-deniz-sila-coca-cola

Yaza ritim veren şarkılı reklam
(Coca-Cola)
Bu yılın en çok tartışılan ve konuşulan işlerinden biri Coca-Cola’ya aitti. Reklam yarışmalarında ödül almasa ya da sektörün bazı yaratıcı isimleri tarafından yadırgansa da, bana göre senenin en etkili işlerinden biri oldu. Hatta yaz mevsimine ritmini bu iş verdi diyebiliriz kolaylıkla. Coca-Cola’nın Özcan Deniz ve Sıla’nın rol aldığı şarkılı yaz reklamı, daha doğrusu klibi, çok konuşulmakla kalmadı, aynı zamanda çok da izlendi. En çok görüntülenen ve izlenen videoların sıralandığı YouTube Ads Leaderboard’un Mayıs 2015 rakamlarına göre listenin tepesinde Coca Cola’nın bu markalı şarkısı yer aldı. Reklam sonraki aylarda da bu yüksek seyir performansını sürdürdü.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ocak Sayısında….

Dikkat çekenler...