Glencore’un Nickel’i için mücadele

Glencore’un kısa ve orta vadede ödemek zorunda olduğu 30 milyar dolarlık büyük borcu, şirket içinde savaşlara yol açtı. Sektörde ticaret devi yıkıntıları üzerinde bir maden imparatorluğu kurmak isteyen Yunanlı grubun ve Kazak oligark Patokh Chodiev ve İsrailli Beny Steinmetz’in dahil olduğu büyük oyuncuların manevraları devam ediyor.

Ebru Çolak

shutterstock_2696390092013’te İsviçre devi Xstrata ile birleştiğinde işlettiği birçok madeni elinden çıkaran Glencore, Batı Fildişi sahilindeki Spilou maden rezervi hisselerini DixHuit Montagnes Bölgesindeki anonim bir alıcıya satarken, aynı günlerde Dominik Cumhuriyeti’nde açık madencilik olarak işletilen Falconbirdge Dominica (Falcondo) ticaret şirketi, American Nickel’e satıldı. Kaynaklar, American Nickel’in, Global Özel Fırsatlar Ltd. üzerinden, Andrea Mathatias ve Dimitri Paschos adlı iki Yunan vatandaşına ait olduğunu ortaya koyuyor. Mathathias ve Paschos’un HSBC’nin İsviçre’deki bankacılık koluna yapılan Fransız soruşturmasının ardından dönemin Fransız Ekonomi Bakanı Christine Lagarde’ın Yunan hükümetine 2010’da verdiği vergi sürgünleri listesinde olan EFG Bank’ın eski yöneticileri Marcos Camhis ve Stavros Papastavrou’ya yakın olduğu anlaşılıyor.

Pachos ve Camhis, Panama Fairwind varlıklarına kayıtlı, Balkanlarda küçük bir girişim olan ve Kosova’da yönetilen madencilik şirketi NewCo Ferronickel’in yönetim kurulu üyeleri. Ayrıca Falcondo’nun American Nickel tarafından satın alınmasından bu yana yönetimde görülen birkaç isimden biri olan Ioannis Moutafis de NewCo Ferronickel’in eski yöneticisi. Cunico Resources’in sonraki şubesi, Kazak işadamları Alexander Machkevitch, Patokh Chodiev ve Alijan İbragimov’un sahip olduğu maden holdingi olan International Mining Resources (IMR), ve Steinmetz BSGR arasındaki ortak bir girişim. Falcondo’nun satışından bu yana Cunico’nun bir numaralı eski yöneticisi American Nickel’e katıldı. Aralarında Mayaniquel’in eski yöneticisi Apostolos Peppas, NewCo Ferronickel’in eski iki üst düzey yöneticisi Christos Petridis ve İdo Talmor da var. Cunico Makedonya’nın yan kuruluşu olan FENI Industries’da üst düzey yönetici olan Yunan vatandaşı Yannis Procopis aynı zamanda American Nickel’in de üst düzey yöneticisi. Kaynaklar, FENI Industries’in Yunanlılar için yok pahasına da olsa kısa süreli tasfiyeye gitmesi gerektiğini söylüyor. Yunan ekibi madencilik imparatorluklarını hızla genişletebileceklerine inanıyor. Elde edilen kaynaklara göre Yunanlılar ayrıca eski şirketleri Cunico’nun faaliyetlerini de satın almak istiyor. Geçtiğimiz aylarda Yunanlılar, Steinmetz ve IMR yönetimine Cunico’yu satın almak için teklifte bulundu. Şimdilik IMR teklifi kesin olarak reddederken, BSGR ise hâlâ kararsız. Şirket, Cunico’ya hisselerini satabilir ama Glencore’un varlıkları için de eşit bir şeyler yapabilir.

Dikkat çekenler...