BITCOIN REKORA KOŞUYOR

KORONA VİRÜSÜNÜN FİNANSAL PİYASALARDA NEDEN OLDUĞU BELİRSİZLİK, KRİPTO PARA DÜNYASINA DA YANSIDI. GLOBAL PİYASALARA YÖN VEREN BÜYÜK MERKEZ BANKALARININ PARA BASMA YARIŞINA GİRMESİ, ALTIN GİBİ GELENEKSEL ‘GÜVENLİ LİMAN’LAR KADAR, KRİPTO PARALARA DA YARADI. PANDEMİ NEDENİYLE EVLERE KAPANMAYA BAŞLADIĞIMIZ MART AYINDA 5 BİN DOLARLAR SEVİYESİNDE DÜŞÜK BİR SEYİR İZLEYEN BITCOIN, KASIM AYI SONU İTİBARİYLE 18 BİN DOLAR SINIRINI AŞTI, TARİHİ REKORUNA DA ADIM ADIM YAKLAŞIYOR.

FATMA NUR DİNÇ

Bitcoin, dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün ancak işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak mümkün olmuyor. Bitcoin, Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemiyor ve bu işlemler değiştirilemiyor. Düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmeyi başardı.

Bitcoin birçok yönden altına benzetiliyor. Altın gibi, Bitcoin de keyfi olarak oluşturulamıyor. Altın bir yerden çıkarılırken, Bitcoin de dijital yollarla çıkarılarak elde ediliyor. Eski nesil altın ve doları güvenli liman olarak görürken teknolojiye daha yatkın olan genç nesil Bitcoin’e yöneliyor. Bu süreçle bağlantılı olarak Bitcoin, kurucuları tarafından altın gibi sınırlı bir şekilde tedarik edilmesi gerektiği düşüncesiyle belli bir miktarda üretim yapıldı.

ÜRETİLEBİLECEK 3 MİLYON BITCOIN KALDI

Satoshi Nakamoto, Bitcoin üretimini 21 milyon ile sınırlandırdı. Üretilecek 21 milyon Bitcoin’in yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan 18 milyon Bitcoin 11 yılda piyasaya çıktı.

Geriye ise çıkarılabilecek sadece 3 milyon Bitcoin kaldı. Ancak bu durum, yakın bir zaman içinde Bitcoin’in 21 milyon sınırına ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Bunun nedeni Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin protokolüne kodladığı yarılanma protokolünden kaynaklanıyor. Her 210 bin blokta bir Bitcoin blok ödülü yarılanması gerçekleşiyor. Blok başına üretilen Bitcoin adeti yarıya iniyor ve yeni Bitcoin üretimi daha da zorlaşıyor. Bu süreç yaklaşık dört yılda bir olacak şekilde ayarlanıyor. Bu durum Bitcoin’in arzını sınırlı tutuyor.

Tek bir Bitcoin blok ödülü yarılanmasından sonra madenciler normalden yüzde 50 daha az Bitcoin üretmeye başlıyor ve yeni bir Bitcoin çıkarmak çok daha zorlaşıyor. Bitcoin üretimi 21 milyona ulaştığında arzın durması bekleniyor. 21 milyon adet Bitcoin’e 2140 yılında ulaşılacağı tahmin ediliyor.

18 milyondan fazla Bitcoin’in piyasada dolaşımda olduğu söylense de gerçekte tablo biraz farklı çünkü bu istatistiği değiştiren bir gerçek bulunuyor. Blockchain istihbarat platformlarının ve araştırmacıların raporlarına göre piyasadaki Bitcoin’lerin yüzde 15’inden fazlası kayıp zira sahiplerinin bu kripto paralara erişimi bulunmuyor. Bunun sebebi, kullanıcıların fiyat olarak bu seviyelere gelmeden önce önemsemedikleri Bitcoin’lerini güvenli ve dikkatli bir şekilde saklamamalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

BITCOIN FİYATI NEDEN ARTAR?

Bitcoin de merak edilen en önemli konu, herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto paranın fiyatının nasıl belirlendiği oluyor. Bitcoin’in fiyatı kripto para borsalarındaki arz ve talep doğrultusunda değişiyor. Bitcoin değerini insanların arz ve talep koşulları belirliyor. Bitcoin’in kendinden gelen bir değeri bulunmuyor. Talep yükseldikçe değeri artarken istek azaldıkça değeri düşüyor. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin olduğu için talebin hızlı bir şekilde artması değerinde yükselmeye neden oluyor.

Piyasa değeri en yüksek kripto para olan Bitcoin, yüksek büyüme ve nispeten düşük riskli kripto para birimi olarak birçok yatırımcının favorisi oldu. Üretimi yalnızca 21 milyon ile sınırlı olduğu için fiyatının önemli ölçüde artması bekleniyor. Birçok analist Bitcoin fiyatının 2020 sonrası için 50 bin dolara veya daha üst seviyelere yükselmeye devam edebileceğini düşünüyor. Bitcoin popülasyonunun kitlesel olarak benimsenmesinin önümüzdeki yıllarda artış göstermesi bekleniyor.

SON ÜÇ YILIN EN YÜKSEK DEĞERİ

Bitcoin, piyasaya çıktığı 2009 yılından beri dünyanın en çok tercih ettiği kripto para birimi oldu. Bir dönem 20 bin dolar bandını zorlayan ancak sonrasında hızla düşüşe geçen Bitcoin, son dönemde yeniden popüler bir yatırım haline geldi. Popüler kripto para birimi, geçtiğimiz ay 18.766,79 dolara ulaşarak Aralık 2017’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Sanal para biriminde tarihi zirve 19.781 dolarda bulunuyor. Bitcoin, bu sene başından bu yana ise yüzde 160’tan fazla değer kazandı.

Devamı Z Raporu Dergisi Aralık 2020 sayısında…

Dikkat çekenler...