PETROLDE YENİ DÖNEM

OPEC üretimi dondurdu, Suudi Arabistan ile Rusya işbirliğine başladı. Petrolün varili 50 doların üzerine çıktı. OPEC Kasım’daki zirvede Rusya’yı da yanına alarak kısıntıya giderse daha yüksek petrol kaçınılmaz…

Ümit Sinan

shutterstock_288678785İlk adım 6 Eylül’de Çin’in Hangzou kentindeki G-20 zirvesinde atıldı. Petrol dünyasındaki yeni dönemden söz ediyoruz. Hangzou’da Suudi Arabistan ve Rusya’nın enerji bakanları, Piyasayı istikrara kavuşturmak için “birlikte hareket etmeye” karar verdiler. Ardından OPEC üyeleri Eylül sonunda Cezayir’de yaptıkları toplantıda sekiz yıl aradan sonra ilk kez üretimi azaltma kararı aldılar. Petrolde esas fırtına, 10-11 Ekim’deki İstanbul’daki Enerji Zirvesi’nde esti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol üretimini sınırlama kararını desteklemeye hazır olduklarını açıklamasından sonra petrol fiyatları varil başına 53 dolar ile yıl içindeki en yüksek noktasına ulaştı. Petrol fiyatları Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesi olan varil başına 26 dolara düştükten sonra, 27 Eylül’deki OPEC zirvesinden bu yana yüzde 14 değer kazandı. Ardından 23 Ekim’de önemli bir gelişme oldu. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi 35. Petrol İşbirliği Komitesi toplantısına Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih’in davetiyle Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da katıldı. Novak, Moskova ile Riyad arasında işbirliği için yeni adımlar attıklarını belirterek, “Petrol piyasasına denge getirmesi için alınan önlemleri destekliyoruz. Yavaş da olsa piyasanın şu an ki durumu daha iyi. Yatırımların desteklenmesi için istikrar şart” dedi.
Ertesi gün ise petrolün patronları Viyana’ydı. OPEC-Rusya Enerji Diyalogu Toplantısı’nda petrol piyasasını yeniden dengeye oturtacak blok oluşturma girişimlerini ele aldılar. Hem OPEC üyeleri, hem de OPEC üyesi olmayan ülkelerin yüksek üretim sorununu çözmeye odaklandığını belirten OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, hedefin dengeli piyasaya dönmek ve sürdürülebilirliği oluşturmak olduğunu vurguladı. Petroldeki yeni dönemde üretimin kısılması yönünde yapılan açıklamalar ve bu konuda Rusya gibi büyük bir üretici ile işbirliği girişimleri var. Üretim donduruldu ancak OPEC ve Rusya birlikte bir üretim kısıntısı açıklamadı.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Kasım 2016 sayısında…