S-400’LER GELMEYE BAŞLADI Bundan sonra neler olacak?

TÜRKİYE’NİN RUSYA’DAN SATIN ALDIĞI S-400 HAVA SAVUNMA SISTEMININ TESLİMATI, 12 TEMMUZ ITIBARIYLE BAŞLADI. IKI HAFTA SÜREN ILK TESLIMATIN TAMAMLANMASIYLA BIRLIKTE KURULUM VE EĞITIM ÇALIŞMALARI DA BAŞLATILDI. SİSTEM, MÜRTED HAVA MEYDANI’NA GELDİ. BARIŞ KONUŞLANMASI ANKARA’DA PLANLANAN SISTEMIN ASIL GÖREV YAPACAĞI BÖLGE, KURULUMUN TAMAMLANACAĞI 2020 YILI BAŞINDA ORTAYA ÇIKACAK. ABD ISE, S-400 KARARLILIĞINDAN GERİ ADIM ATMAYAN TÜRKIYE’YI, ORTAĞI OLDUĞU F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARMA SÜRECINI BAŞLATTI. PEKI, BUNDAN SONRA NELER OLACAK? NELER IHTIMAL DAHILINDE?

KIYMET SEZER

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatı, 12 Temmuz itibariyle başladı. İki hafta süren teslimatların tamamlanmasıyla birlikte kurulum ve eğitim çalışmaları da başlatıldı. Sistem Mürted Hava Meydanı’na geldi. Barış konuşlanması Ankara’da planlanan sistemin asıl görev yapacağı bölge, kurulumun tamamlanacağı 2020 yılı başında ortaya çıkacak. ABD ise, S-400 kararlılığından geri adım atmayan Türkiye’yi, ortağı olduğu F-35 programından çıkarma sürecini başlattı. Türkiye’nin F-35 programından tam olarak çıkarılacağı tarih ile S-400’ün kurulumunun tamamlanma tarihinin birbirine hayli yakın olması, bu süreçte ABD’nin Türkiye’yi ikna çabalarını sürdürme niyetini gösteriyor. S-400 sistemini aktif hale getirme kararlılığındaki Türkiye ise F-35’lere alternatif milli muharip uçak TFX projesine yoğunluk verdi. Hava savunma şemsiyesini S-400 ile açan Türkiye için, teknik açıdan, Rus sistemlerini delmek üzere tasarlanmış olan F-35 uçaklarına ihtiyaç bulunmuyor. Sovyet silah sistemi alması eksen kayması tartışmalarını başlatan Türkiye’nin NATO üyeliği ise, stratejik konumu gereği, tartışmaya açık değil.

S-400 İKİ HAFTADA GETİRİLDİ

Rusya, Türkiye ile 11 Nisan 2017’de yapılan sözleşmenin ardından ilk S-400 sistemini teslim etti. S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin teslimatı 12 Temmuz’da başlatıldı ve iki haftada tamamlandı. Sistemin tamamı, Mürted Hava Meydanı’na inen Rus Askeri Kargo uçaklarıyla taşındı. Sevkiyatlar kapsamında taşıyıcı araçlar, lançerler, radarlar, komuta kontrol sistemleri ve füze sistemleri ile ilgili kurulum, bakım malzemeleri ile sistem yedekleri Ankara’ya getirildi. Her grup malzeme, özenle ve çok sayıda Rus askeri kargo uçağı ile taşındı. Sevkiyatın tamamlanmasıyla birlikte Rus Devlet Silah Şirketi Rosoboronexport uzmanları kurulum çalışmalarını başlattı. Bir yandan da S-400 filosunda görev alacak personelin eğitimi çalışmaları devam ediyor. De monte olarak getirilen sistem Ankara’da kurulacak.

Devamı Z Raporu Dergisi Ağustos 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...