OYUNDA ViZYON 10 MiLYAR DOLAR iHRACAT

Dijital ekonominin en önemli lokomotiflerinden biri olan oyun yazılımları sektöründe Türkiye büyük oyuncu olmaya yönelik stratejik adımlar atıyor. Türk Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) açıklamalarına göre sektörün 2023 ihracat hedefi 10 milyar dolar.

Ebru Çolak

shutterstock_374226769

Oyun yazılımları sektöründeki girişimcileri koruma ve sektörün önünü açmak için gerekli girişimleri başlatan Türkiye, dijital oyun dünyasında yaratılan sanal ekonomi ile rekabet gücünü arttırmak istiyor. Ortadoğu ve Afrika bölgesinde açık ara önde olan Türkiye’nin asıl rekabet etmesi gereken pazarlar Kore, Çin, Japonya ve ABD. Sektöre yönelik önemli teşvikler ve denetimlerle çok sayıda global oyun firmasını ülkemize çekebileceğimizi söyleyen uzmanlar Türkiye’nin dijital ekonomi trenini yakalaması gerektiğini vurguluyor.
Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Ufuk Güneş Doğan, Türkiye’nin oyun yazılımı açısından büyümesine yönelik önemli potansiyel barındırdığını söylüyor. Doğan Türkiye dışardan baktığınızda oyun sektörü açısından önemli bir pazar. Sebebi ise gelecek vaat ediyor olması. Genç nüfusumuz ve artan internet penetrasyonumuz nedeniyle günden güne gelişen pazar durumundayız. Bununla beraber dünya ile karşılaştırdığımızda oyun pazarımız istenilen seviyede değil. Dünya oyun pazarı yaklaşık 80 Milyar dolar iken, bunda bizim payımız ise 400 milyon seviyelerinde. Geleceğe bakarsak ülke olarak 5 yıl içinde büyümeye yönelik potansiyelimiz var.” diyor.
Etohum kurucusu Burak Büyükdemir’e göre ise “Ekonomi artık bu dünyada”. Büyükdemir “Bugün Kore, Çin, Finlandiya gibi ülkeler oyunlardan ciddi anlamda gelir elde ediyor. Dolayısıyla dışarıya oyun ihraç ederek ekonomiye ciddi anlamda katkıda bulunabiliriz” ifadesini kullanıyor.

Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK-TEYDEB, KOSGEB ve Bilim, Savunma ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları da sektöre yönelik önemli teşviklerde bulunuyor. Destekler ön ödemeli veya hibe olarak girişimcilere sunuluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuncay Sevindik, bu teşviklerin oyun geliştiricilerin lehine olacak şekilde sunulması gerektiğini söylerken, teşvikler üzerinde sıkı bir denetimin de sağlanması gerektiğine vurgu yapıyor. Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek ise kaynakların boşa harcanması riskine karşılık kime destek verilip verilmeyeceğinin doğru belirlenmesi gerektiğini söyleyerek vergi avantajlarıyla çok sayıda global oyun firmasını ülkemize çekebileceğimizi söylüyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Aralık 2016 sayısında… 

Dikkat çekenler...