EN KÖTÜ YILDAN SONRA 2021’den neler bekleyebiliriz?

Bu kadar kötü ve zor bir yıl yaşadıktan sonra çoğu insanın, gelecek yıldan, sağlıklı ve hayatta kalmak dışında bir beklentisi kalmamıştır muhtemelen ama o klişe deyişle hayat devam ediyor. Üstelik bu devam edecek hayat, biraz da korona virüs pandemisinin şekillendirdiği bir hayat olacak. Evet, belki ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ gibi söylemler bazılarımıza fazla iddialı geliyor ancak çok şeyin değişeceğini veya en azından değişmeyecek çok az şey kalacağını söylemek de, abartılı bir değerlendirme olmaz kesinlikle.

Peki neler olabilir? Önümüzdeki yılı ve sonrasını şekillendirecek ne gibi trendler, hikayeler ve ihtimaller önümüzde duruyor? Bizi neler bekliyor?

2021, her şeyden önce bir nekahet, bir iyileşme yılı olacak gibi görünüyor. Bugünlerde aşı takvimlerinin işlemeye başladığını, çeşitli ülkelerde şimdiden yüz binlerce insanın aşılandığını işitiyoruz. Önce risk gruplarına ardından pandemiyi etkisiz hale getirecek kadar geniş bir nüfusa aşı yapılmasıyla, önümüzdeki yıl, en azından rahat bir nefes alabiliriz. Tam anlamıyla toparlanmak ve harekete geçmek için ise gelecek yıl ve yılları beklemek gerekecek.

Bu arada, önceki yıldan miras kalan pek çok siyasi, ekonomik, finansal, sosyal, demografik ve teknolojik eğilim, hayatımızı ve gündemimizi şekillendirmeye devam edecek. Bunların neler olabileceğini tespit etmek üzere, 21 trend başlığından oluşan, çok geniş kapsamlı bir dosya hazırladık. Yeni yılın bu ilk günlerinde geleceğe biraz daha bilgi ve güvenle bakmak, hepimize iyi gelecek.

‘Bir an önce bitsin!’ hissi yaşamayacağımız bir yıl geçirmek dileğiyle, ülkemize ve insanlığa mutlu ve huzurlu bir yeni yıl diliyoruz.

Devamı Z Raporu Dergisi Ocak 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...